fbpx

Nowe życie miejskiej biblioteki w Kraśniku dzięki Funduszom Europejskim woj. lubelskiego

Pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
25 lutego 2023
Lubelski Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030
11 marca 2023
Pokaż wszystkie

Nowe życie miejskiej biblioteki w Kraśniku dzięki Funduszom Europejskim woj. lubelskiego

Ponad 1,5 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej pozwoliło rozbudować, przebudować oraz dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Miejską Bibliotekę Publiczną w Kraśniku. Koszt całej inwestycji wyniósł blisko 2,8 miliona złotych. W oficjalnym otwarciu książnicy wziął udział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawarski.

Projekt unijny realizowany od 2019 roku umożliwił przebudowę i rozbudowę istniejącej już biblioteki i dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także zakup nowoczesnego wyposażenia. Udało się również zagospodarować teren i przestrzeń wokół budynku poprzez m.in. wymianę ogrodzenia czy nawierzchni utwardzonych.

– Fundusze europejskie to nie tylko lepsze drogi w województwie, poprawa ochrony zdrowia czy wsparcie przedsiębiorców. Gros środków trafia również na projekty kulturalne. Od dziś mieszkańcy Kraśnika mogą korzystać z nowoczesnych wnętrz miejskiej biblioteki, w której spędzanie wolnego czasu stanie się jeszcze większą przyjemnością. Gratuluję pomysłu na taką formę promocji czytelnictwa – podkreślił marszałek Jarosław Stawarski.

W ramach projektu zmieniona została aranżacja wnętrz dla bardziej efektywnego i funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni. Tym samym utworzono m.in.:

  • Kącik Kominkowy w czytelni dla dorosłych,
  • Salę multimedialną dla dzieci wraz z centrum Małych Odkryć Geograficznych,
  • Eko-Pracownię z Laboratorium Małej Botaniki,
  • Kącik Prasowy,
  • Retro-Kącik do odsłuchu winyli.

W Bibliotece miejsce znajdą też seniorzy – w wielofunkcyjnej Sali powstało bowiem Centrum Aktywizacji Seniora.

Dzięki tej inwestycji biblioteka zyskała unowocześnione wnętrze. Celem projektu było podniesienie atrakcyjności i dostępności dziedzictwa kulturowego miejskiej biblioteki, a co za tym idzie – wykorzystanie potencjału miasta w zakresie turystyki kulturowej. Z projektu skorzystają głównie mieszkańcy Kraśnika, a inwestycja wpłynie na aktywizację i integrację społeczną zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych, jak i seniorów.

Źródło: lubelskie.pl