fbpx

O hierarchii funkcjonalnej miast i polityce rozwoju regionalnego w Gdańsku

XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZLOŚCI już w marcu
27 lutego 2024
Polskie regiony promują swoją ofertę rowerową w Królestwie Niderlandów
1 marca 2024
Pokaż wszystkie

O hierarchii funkcjonalnej miast i polityce rozwoju regionalnego w Gdańsku

Seminarium poświęcone wynikom badań hierarchii funkcjonalnej miast i przyszłości polityki regionalnej odbyło się 1 marca 2024 w Gdańsku. Zaproszenie od Instytutu Rozwoju Miast i Regionów i Województwa Pomorskiego przyjął w imieniu Związku Województw RP dyrektor biura dr Jakub Mielczarek.

Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej, jednostka Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) przeprowadziła badanie hierarchii funkcjonalnej miast w kontekście polityki rozwoju regionalnego.

Pozwoliło to na ich kategoryzację ze względu na rolę w systemie osadniczym kraju. Zagadnienie odgrywa znaczącą rolę w obszarze przyszłości krajowej polityki regionalnej, w związku z czym w przedsięwzięcie włączyli się także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wyniki wspomnianych badań, przedstawione w formie raportu, są przedmiotem dyskusji z przedstawicielami władz regionalnych oraz interesariuszami i podmiotami kształtującymi politykę regionalną, w tym regionalną politykę miejską. Okazją do jednej z takich rozmów było seminarium, które odbyło się 1 marca 2024 w siedzibie urzędu w Gdańsku.

Wydarzenie zorganizował IRMiR wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Prelegenci zaprezentowali powyższe badanie i płynące z niego wnioski, ale skupili się także na wysłuchaniu przedstawicieli samorządów lokalnych na temat wyzwań, barier i potrzeb, ale też szans na potencjał rozwojowy.

Partnerami wydarzenia byli Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Związek Miast Polskich.