fbpx

Obchody Święta Lotnictwa Polskiego w Garnizonie Poznań

Marszałek zachęca do przekazania pamiątek do nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego
19 sierpnia 2023
Szpital w Ostrzeszowie zyska nowoczesny sprzęt medyczny
Szpital w Ostrzeszowie zyska nowoczesny sprzęt medyczny
4 września 2023
Pokaż wszystkie

Obchody Święta Lotnictwa Polskiego w Garnizonie Poznań

Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w uroczystych obchodach Święta Lotnictwa Polskiego w Garnizonie Poznań, które odbyły się 24 sierpnia na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na poznańskich Krzesinach.

W trakcie uroczystości odbył się apel i wręczenie odznaczeń. Słowo to zebranych skierował gen. bryg. pil. Tomasz Jatczak – dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. O oprawę artystyczną obchodów zadbała słynna poznańska Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Wielkopolska, a zwłaszcza Poznań, ma ogromne tradycje w zakresie lotnictwa wojskowego. Wystarczy wspomnieć chociażby bitwę o Ławicę w czasie Powstania Wielkopolskiego i zdobyty wówczas przez powstańców niemiecki sprzęt lotniczy, określany jako największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża. Dziś tradycje lotnictwa wojskowego kontynuowane są w bazie na poznańskich Krzesinach, gdzie stacjonują f-16,najpotężniejsze myśliwce polskich sił zbrojnychmówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Święto Lotnictwo Polskiego obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

źródło: umww.pl