fbpx

Opolskie pamięta o III Powstaniu Śląskim

Zuzanna Donath-Kasiura
Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałkiem województwa opolskiego
23 lutego 2021
strategia
Strategia Opolskie 2030 – ruszają konsultacje społeczne
10 marca 2021
Pokaż wszystkie

Opolskie pamięta o III Powstaniu Śląskim

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego obradował zespół organizacyjny obchodów 100 rocznicy III Powstania Śląskiego. Wręczono również nominacje członkom komitetu honorowego. Pierwsze oficjalne wydarzenie już 20 marca.

Nie tylko w województwie opolskim, ale również wielu miastach Polski będą odbywać się wydarzenia związane z setną rocznicą III Powstania Śląskiego. – W obchody włączyć chce się szczególnie Zakopane. Znajduje się tam niedawno wyremontowana willa, którą Wojciech Korfanty podarował swojej żonie. Obecni właściciele zdeklarowali się udostępnić obiekt celem upamiętnienia wydarzeń powstańczych i samego Korfantego – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Jak dodaje dr Bartosz Kuświk, pełnomocnik Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy, maj będzie miesiącem obfitującym w wydarzenia. –  To było decydujące powstanie. Po przegranym plebiscycie determinacja mieszkańców Śląska, które były za przyłączeniem do Polski, była bardzo silna. Plany alianckie, aby przekazać niewielką część terytorium, nie powiodły się. Dopiero w wyniku powstania alianci zgodzili się na przyłączenie do Polski szczególnie przemysłowych terenów – opowiada Bartosz Kuświk. – Tym samym po ponad 500 latach nieobecności tych ziem w Polsce wróciły one do macierzy – dodaje historyk.

Pierwsze większe wydarzenie w województwie opolskim będzie miało miejsce już 20 marca. Będzie to zarówno otwarcie wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego, jak i wystawy plenerowej przed Filharmonią Opolską. W tym wydarzeniu wstępnie swój udział zapowiedział minister kultury Piotr Gliński. Centralne obchody będą miały miejsce 22 maja na Górze Świętej Anny. Ogólnie zostanie przez różne instytucje zorganizowanych ponad 300 wydarzeń. Zadowolenia nie kryje prof. dr hab. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. – W Archiwum Państwowym doświadczamy zainteresowania powstaniami śląskimi. W zeszłym roku uruchomiliśmy stronę internetową, na której można prześledzić listę osób zaangażowanych w powstania. Ta strona będzie też miejscem, w którym dowiemy się o kalendarium wydarzeń mających miejsce w tym roku. Szczególnie zainteresować chcemy młodzież. Historia III Powstania Śląskiego wiąże się też z dokumentami dotyczącymi pobytu na tym terenie żołnierzy sojuszniczych, którzy zabezpieczali przeprowadzenie referendum – dodaje Mirosław Lenart.

Andrzej Buła zaznacza dodatkowo, że ogłoszono konkurs dla stowarzyszeń i fundacji, które mogą starać się o dofinansowanie do zorganizowania swoich projektów. – Chcemy pokazać historię naszego regionu z perspektywy tego, czym w tym czasie żyli nasi mieszkańcy. To z jednej strony był ważny moment poszukiwania swojej tożsamości, ale również normalne życie związane z kulturą, przyzwyczajeniami czy zwyczajami. Mam nadzieję, że te wydarzenia będą bardzo atrakcyjne dla odbiorców – dodaje Andrzej Buła.

Skład Komitetu Honorowego  obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego jest dostępny tutaj:

III Powstanie Śląskie – pamiętamy | Samorząd Województwa Opolskiego

Źródło i foto: opolskie.pl