fbpx

Opolskie parki krajobrazowe nie mają przed nimi tajemnic

Szpital Wojewódzki w Opolu zmienia się dla pacjentów
Szpital Wojewódzki w Opolu zmienia się dla pacjentów
5 kwietnia 2024
Zarząd Województwa Opolskiego wybrany
Zarząd Województwa Opolskiego wybrany
14 maja 2024
Pokaż wszystkie

Opolskie parki krajobrazowe nie mają przed nimi tajemnic

Dziewięć najlepszych drużyn uczniowskich z województwa opolskiego spotkało się w finale wojewódzkim konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W tym roku tematem przewodnim były ssaki polskie. Najlepiej z pytaniami poradziła sobie drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogacicy.

Opolski finał konkursu odbywał się już po raz 23. Kilkudziesięciu uczniów musiało odpowiedzieć na pytania o trzy opolskie parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Góra św. Anny, Stobrawski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Pytania dotyczyły zarówno znajomości fauny i flory, ale też historii, krajoznawstwa i gatunków chronionych.

– W finale wojewódzkim spotkały się najlepsze drużyny wyłonione w etapie szkolnym, gminnym i parkowym. Po trzy najlepsze drużyny ze szkół zlokalizowanych w pobliżu danego parku – wyjaśnił Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, który organizował finał opolski. Drugie miejsce zajęli uczniowie z PSP nr 31 im. UNICEF w Opolu, trzecie natomiast drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach.

Jak wyjaśnia Piotr Noculak, nauczyciel w PSP w Bogacicy sekret sukcesu w tym konkursie to serce do przyrody. – Trzeba ją poznać, polubić i pokochać, wtedy sprawia to przyjemność. Pewnych niełatwych rzeczy trzeba się nauczyć na pamięć, ale jeśli ma się pozytywne nastawienie to przynosi efekty. To w pewnym momencie zaczyna to sprawiać frajdę. Mieszkamy praktycznie w Stabrowskim Parku Krajobrazowym, znamy go. Inne parki chętnie odwiedzamy indywidualnie – wyjaśnił opiekun zwycięskiej grupy.

Monika Nowak, uczennica PSP w Bogacicy wygrała wspólnie z kolegami, ale zdobyła także największa liczbę indywidualnych punktów. – Konkurs był trudny, jednak byliśmy przygotowani. Uczyliśmy się prawie miesiąc. Pojawiły się zagadnienia sprawiające nam trudność, m.in. o rezerwaty, ścieżki czy ssaki objęte ochroną – wymieniła Monika.

Finał krajowy w tym roku organizuje właśnie województwo opolskie. W tym roku zwycięskie drużyny z całej Polski spotkają się na Górze Świętej Anny 4 czerwca. W sumie w całym kraju do konkursu zgłosiło się około 600 szkół.

opolskie.pl