fbpx

Opolskie: Powstanie pierwszy w gminie Łambinowice żłobek

Zespół Kontroli Zarządczej i Audytu ZWRP spotkał się w Opolu
Zespół Kontroli Zarządczej i Audytu ZWRP spotkał się w Opolu
27 marca 2024
Szpital Wojewódzki w Opolu zmienia się dla pacjentów
Szpital Wojewódzki w Opolu zmienia się dla pacjentów
5 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Opolskie: Powstanie pierwszy w gminie Łambinowice żłobek

Opolskie Powstanie pierwszy w gminie Łambinowice żłobek

Maluchy znajdą tu wspaniałe miejsce opieki, zabawy i rozwoju, a rodzice będą mogli komfortowo łączyć życie rodzinne i zawodowe. Samorząd województwa opolskiego dołożył na ten cel 400 tysięcy złotych.

Żłobek przyjmie pierwsze maluchy już wiosną przyszłego roku. Powstanie zupełnie nowy parterowy budynek dostosowany do potrzeb najmłodszych. Tuż obok znajduje się przedszkole, po drugiej stronie ulicy natomiast szkoła podstawowa. Ta koncentracja palcówek, to ogromne ułatwienie dla rodzin z kilkorgiem dzieci w różnym wieku.

W gminnym żłobku upiekę znajdzie szesnaścioro dzieci. Do tej pory gmina Łambinowice korzystała z zasobów żłobkowych gmin ościennych, wspiera się też opieką nad maluchami przy pomocy wykwalifikowanej opiekunki. – Powstanie żłobka w zupełności zaspokoi nasze gminne potrzeby opieki nad najmłodszymi dziećmi do lat trzech – zapewnia wójt gminy Łambinowice Tomasz Karpiński. Jak dodaje, budowa ruszy w maju. Narazie będzie to placówka jednooddziałowa. – Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba i czego bym bardzo chciał, nastąpi w naszej gminie „boom” demograficzny, jesteśmy przegotowani do rozbudowania tego budynku w przyszłości. Jeśli chodzi o zasoby przedszkolne, każdy rodzic, który chce posłać dziecko do takiej placówki, ma zagwarantowane miejsce w przedszkolu gminnym – zapewnił wójt.

Jak zaznacza marszałek Andrzej Buła rodziny mają różne potrzeby na różnych etapach życia. Samorząd województwa stara się wychodzić naprzeciw wyzwaniom demograficznym. Ogrom projektów i działań stwarza dobry klimat do decydowania się na założenie rodziny i urodzenie dziecka. – To m.in. kompleksowe i wielowątkowe projekty naszego Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii jak „Szansa na rodzicielstwo” czy na opieka nad kobietami w ciąży, a następnie nad maluchem do drugiego roku życia. Moim marzeniem jest także to, aby wspierać żłobki jako ważne miejsca opieki nad najmłodszymi. Stało się tak już w gminie Pakosławice, teraz kolejny taki obiekt powstanie w Łambinowicach. To ważne, by rodzice mieli pewność, że miejsca w żłobkach czekają na ich dzieci. Polityka prorodzinna jest wielowątkowa. To istotne, aby wokół niej prowadzić pozytywny klimat, dzięki któremu rodziny decydują się na posiadanie dzieci – mówił marszałek.

Koszt budowy żłobka w Łambinowicach to w sumie 2 mln złotych. 400 tysięcy złotych na ten cel przekazał samorząd województwa opolskiego, dofinansowanie z budżetu państwa to ponad 650 tysięcy złotych, blisko 950 tysięcy złotych stanowią środki własne gminy Łambinowice.

opolskie.pl