fbpx

Opolszczyzna. Rozbudowa drogi wojewódzkiej

„Powstańcza” moneta rocznicowa w Opolu
27 kwietnia 2021
OPOLSKA MARKA 2020 – pierwsze nagrody wręczone
12 maja 2021
Pokaż wszystkie

Opolszczyzna. Rozbudowa drogi wojewódzkiej

koparka, droga

6 maja dyrekcja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu podpisała umowę z wykonawcą rozbudowy około 8,5 kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 462.

Jak przypomniał członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, od wielu lat realizowany był przez rząd Fundusz Dróg Samorządowych (który w międzyczasie zmienił nazwę na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg), ale dopiero teraz w jego ramach można było się starać o pieniądze na drogi wojewódzkie, które mają znaczenie dla obronności państwa. Dlatego też przy podpisaniu umowy obecny był wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Minister podkreśla, że po raz kolejny fakt stacjonowania w regionie jednostek wojskowych – 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu i Pułku Saperów w Brzeg sprawia, że korzystają z tego wszyscy mieszkańcy regionu.

Rozbudowę będzie prowadził znany i sprawdzony przy wielu inwestycjach w regionie DROG-BUD Sp. z o.o. Będzie ona realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, a więc w maju rozpoczną się prace projektowe, zaś zakończenie budowy przewiduje się na koniec października 2023 roku. Jej łączny koszt (wraz z nadzorem inwestorskim, koniecznym przy inwestycjach o znaczeniu militarnym) to ponad 43, 8 miliona złotych.

 

Zakres planowanych prac to rozbudowa około 8,5 kilometra drogi wojewódzkiej na odcinku Stobrawa-Kopanie-Łosiów-Pogorzela-Krzyżowice. To także budowa około 2 km chodników w miejscowościach Kopanie, Stobrawa i Łosiów, przebudowa 2 mostów i 4 przepustów drogowych,  przebudowa 4 skrzyżowań (w tym wybudowanie dwóch rond, co znacząco poprawi bezpieczeństwo) oraz wykonanie peronów przystankowych,  budowa kanałów technologicznych i przebudowa sieci branżowych.

 

Wicemarszałek Szymon Ogłaza informuje, że dwie kolejne drogi będą rozbudowywane w ramach pieniędzy pozyskanych z tego samego źródła. Pierwsza to rozbudowa w powiecie DW 429 opolskim od Polskiej Nowej Wsi do DW 435 w Wawelnie aż do drogi krajowej 46. Koszt tej inwestycji to około 65 milionów złotych. Druga natomiast to rozbudowa DW 424 na odcinku Gwoździce- Odrowąż – Gogolin za około 40 milionów złotych. Podpisanie umów na te inwestycje już wkrótce.

źródło: opolskie.pl