fbpx

Otwarcie Funduszy Europejskich dla Śląska

Promocja sportu na Śląsku
29 listopada 2022
Śląskie. Spotkanie z kombatantami
13 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Otwarcie Funduszy Europejskich dla Śląska

8 grudnia 2022 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się konferencja inaugurująca nowy program regionalny Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.
 25 października 2022 roku został zamknięty kluczowy etap negocjacji, a do akceptacji Komisji Europejskiej trafiła najnowsza wersja programu regionalnego. Kolejnym etapem jest ostateczna akceptacja dokumentu wyrażona formalną decyzją Komisji.

– Zakończyliśmy ważny etap prac nad kształtem programu regionalnego, który jest drogowskazem dla rozwoju regionu z udziałem 5 miliardów euro, wynegocjowanych z budżetu UE na lata 2021-2027. Projekt programu, wypracowany i wysłany do Komisji, to efekt wielomiesięcznej pracy nad wynegocjowaniem obszarów i zasad wsparcia. Szczególnym dla nas w tej perspektywie jest nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który stanowi największy wkład finansowy do programu. Już dzisiaj zapraszam Państwa na symboliczne otwarcie nowego programu, któremu będzie towarzyszyła dyskusja o bardzo ważnym dla nas aspekcie tj. transformacji regionu i wyzwaniach jakie niesie w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Zapraszam do udziału w konferencji, która wprowadzi nas do wdrażania nowej perspektywy finansowej 2021-2027 – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

Najbliższe nabory projektów są planowane już w pierwszym kwartale 2023 roku, dlatego zainteresowani pozyskaniem wsparcia zaproszeni są na oficjalne otwarcie programu regionalnego. To symboliczne otwarcie nowej perspektywy w województwie śląskim zostało zaplanowane 8 grudnia br., w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Konferencja będzie okazją do dyskusji na temat tego jaki wpływ na rozwój i planowaną transformację regionów węglowych powinny mieć Fundusze Europejskie, a także do wymiany doświadczeń związanych z prowadzonymi działaniami w obszarze transformacji, by móc wskazać dobre praktyki i uniknąć błędów w nowej perspektywie.

W trakcie wydarzenia planowane są trzy panele dyskusyjne, podczas których będziemy rozmawiać o:

  1. Najważniejszych wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu;
  2. Odpowiedzi regionów na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście zagadnień społeczno-gospodarczych;
  3. Transformacji województwa śląskiego (wyzwania i propozycje rozwiązań transformacyjnych).

W dyskusji wezmą udział przedstawiciele europejskich regionów węglowych, przedstawiciele strony rządowej i samorządowej w Polsce, a także reprezentanci regionalnych instytucji naukowych, partnerzy społeczni i gospodarczy.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie (udział wymaga wcześniejszej rejestracji) i online (transmisja wydarzenia na żywo). Więcej informacji na temat konferencji – w tym rejestracja – na stronie Strona główna – RPO WSL 2014-2020 (slaskie.pl)

Agenda:
9:30-10:15 Otwarcie nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027
10:15-11:45 SESJA PANELOWA 1.
Wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu
11:45-12:00 PRZERWA KAWOWA
12:00-13:30 SESJA PANELOWA 2.
Odpowiedź regionów na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście wyzwań społeczno-gospodarczych
13:30-14:00 LUNCH
14:00-15:30 SESJA PANELOWA 3.
Transformacja w województwie śląskim – wyzwania i propozycje rozwiązań transformacyjnych
15:30-16:00 Zakończenie konferencji