fbpx
Warmia i Mazury bezpieczne dla rowerzystów
3 listopada 2022
Problemy społeczne Warmii i Mazur
22 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Pieniądze na filmy o Warmii i Mazurach

Poznaliśmy wyniki siódmej edycji konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

– Do tej pory na wsparcie produkcji filmowej przeznaczyliśmy ponad 5 mln zł, dzięki czemu powstało 20 filmów dokumentalnych, 12 fabularnych i 3 animacje – mówi marszałek województwa wamińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – Od początku jestem pod dużym wrażeniem tych produkcji. Zaczęło się przecież od polskiego i międzynarodowego sukcesu filmu Pawła Domalewskiego „Cicha noc“, a ostatnio mamy oscarową nominację filmu „IO“ Jerzego Skolimowskiego. Każdy nowy film to wydarzenie artystyczne, kulturalne, promocyjne i gospodarcze, bowiem kino to poważny biznes.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy został powołany na początku 2017 roku przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina. Przedsięwzięcie ma na celu finansowe wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem warmińsko-mazurskim, które mogą przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu oraz budowania jego pozytywnego wizerunku poprzez tematykę, twórców i realizację filmów w regionie.

Komisja konkursowa przy ocenie filmów korzysta także z oceny niezależnych ekspertów.

Wyniki konkursu:

– w kategorii film fabularny:

STO TYSIĘCY GODZIN – scenariusz i reżyseria Piotr Domalewski.
Historia relacji Ojca i Syna. Adam na co dzień mieszka w Warszawie, gdzie zajmuje wysokie stanowisko w międzynarodowej korporacji. Jednak na wieść, że jego Ojciec brał udział w wypadku, w którym zginęło dziecko, Adam wraca do rodzinnego Olsztyna. Ojciec załamuje się mimo, że to nie on jest sprawcą.
Liczba dni zdjęciowych 20, 10 dni w Olsztynie i okolicach. W rolach głównych: Arkadiusz Jakubik, Tomasz Schuchardt, Maria Sobocińska i Maria Dębska oraz aktorzy olsztyńscy. Zdjęcia Piotr Sobociński jr, muzyka Hania Rani, montaż Agnieszka Glińska.
Film w okresie developmentu. Początek zdjęć wiosną 2023.

TYLE CO NIC – scenariusz i reżyseria Grzegorz Dębowski. Debiut. Kryminał psychologiczny.
To krzyk rozpaczy nad upadkiem polskiej wsi – napisał w recenzji ekspert Konkursu Paweł Łoziński. Autor filmu staje po dobrej stronie, ujmując się za pokrzywdzonymi transformacją, korupcją, polityką. Współczesna wieś nadal pozostaje słabo opisana w filmie fabularnym i to ważny powód, by udzielić wsparcia tej produkcji.
Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 17, wszystkie w województwie warmińsko-mazurskim. W obsadzie aktorzy olsztyńscy wybrani w drodze castingu.

– kategorii: film dokumentalny

PIENIĘŻNI – scenariusz Andrzej Wojnach. Reżyseria Adam Błaszczok. Czas – 60 minut.
Ostatnia część tryptyku zamykającego filmowe opowieści o znanych rodach mazurskich i warmińskich (SPUŚCIZNA, ŻURAWSCY Z KAJN). Zdaniem ekspertów i Komisji historia rodziny Pieniężnych i wydawanej przez nich „Gazety Olsztyńskiej“ jest na tyle ciekawa, że zasługuje na pogłębiony i wnikliwy film dokumentalny pokazujący paradoksy i skomplikowanie naszej historii.
Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 7, wszystkie w województwie warmińsko-mazurskim.

ZAPOMNIANY GENIUSZ – scenariusz i reżyseria Sławomir W. Malinowski. Czas – 50 minut.
Bohaterem filmu jest konstruktor i budowniczy Kanału Elbląskiego elblążanin Georg Jacob Stenke. Oryginalność i unikatowość w skali świata Kanału Elbląskiego pokazana w filmie o ciekawej konstrukcji, łączącym warstwę dokumentalną z wątkami inscenizacyjnymi, przyczyni się do spopularyzowania tej niezwykłej atrakcji turystycznej. W realizację filmu zaangażowani będą aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Produkcję wspierać będzie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
Film w okresie zdjęciowym. Liczba dni zdjęciowych 30, w województwie warmińsko-mazurskim 28.

WIESŁAW WACHOWSKI – scenariusz, reżyseria i zdjęcia Maciej Janicki. Czas – 30 minut.
Opieka artystyczna Barbara Pawłowska – Warszawska Szkoła Filmowa.
Bohaterem filmu jest 74-letni olsztyński artysta konceptualny, plastyk, performer Wiesław Wachowski. Artysta niezwykły. Jako medium działań artystycznych używa śniegu, wody, lodu oraz własnego ciała. Maciej Janicki od 16 lat filmowo dokumentował kolejne działania oraz performances Wachowskiego, twórcy – co warto podkreślić – loga WMFF. Projekt ma szansę na powstanie autorskiego filmu dokumentalnego i udział w festiwalach.
Film w okresie zdjęciowym. Liczba dni zdjęciowych 15. Wszystkie w Olsztynie.

KRESY I BEZKRESY – scenariusz i reżyseria Artur Kalicki. Czas – 55 minut.
Film o mieszkańcach Warmii i Mazur przesiedlonych po II wojnie światowej z Wileńszczyzny. To ogromna społeczność, między innymi polskiej elity, która do swojej nowej, małej ojczyzny przywiozła wartości intelektualne i kulturowe, znacząco wpływające na oblicze dawnych Prus Wschodnich. Przewodnikiem po filmie ma być młody historyk, potomek Kresowiaków z Wileńszczyzny.
Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 15, wszystkie na Warmii i Mazurach.

MÓJ WUJEK LESZEK – scenariusz i reżyseria Maciej Miller. Czas – 20 minut.
Twórca udanego debiutu OPOWIEDZ MI O MNIE tym razem kreśli filmowy portret swojego wujka, opiekującego się śmiertelnie chorą matką. Studium miłości, odpowiedzialności i psychologicznych kosztów, jakie płaci się za pełne poświęcenie swojego życia bliskiemu człowiekowi. Interesująca i odważna próba zmierzenia się z tematem odchodzenia i żałoby.
Liczba dni zdjęciowych 15, wszystkie zrealizowano w Olsztynie.
Film w fazie montażu i udźwiękowienia.

źródło i foto: warmia.mazury.pl