fbpx
marszałek Woźniak i skarbnik
Budżet województwa wielkopolskiego z nadwyżką
31 maja 2021
podpisywanie umowy
RPOS Innowacje. Można zdobyć grant na nową usługę lub produkt
8 czerwca 2021

72 zabytki z regionu wielkopolskiego otrzymają od samorządu województwa środki na remonty i konserwacje. – Łącznie trafi do nich 1,5 mln zł – zaznacza Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Nabór wniosków o dotacje na prace przy zabytkach prowadził Urząd Marszałkowski w Poznaniu. W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe do początku marca wpłynęło 135 wniosków, na łączną kwotę prawie 13 mln zł. Wśród nich znalazło się między innymi 26 ofert złożonych przez samorządy, 10 przez osoby prywatne oraz 79 wniosków złożonych przez kościelne osoby prawne.

W puli znalazło się 60 podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł, oraz 12 podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych na łączną kwotę ponad 320 tys. zł.

Wśród dofinansowanych zadań znalazł się między innymi Pomnik historii – Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, XVIII-wieczny barokowy Zespół klasztorny, która otrzymała wsparcie na IV etap konserwacji prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej (50 tys. zł).

Dzięki dofinansowaniu odbędzie się też I etap remontu pałacu w Wełnie (dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł), Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (50 tys. zł), czy remont zabytkowego wiatraka koźlaka Jakub w Sulmierzycach (20 tys. zł).

 

– Środki te pozwolą na wymianę elementów dachów, okien i drzwi, renowację tynków i posadzek, czy założenie nowych instalacji elektrycznych – tłumaczy Marek Woźniak.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat regularnie udziela dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Dzięki nim dawną świetność odzyskują pałace, kościoły, wiatraki a także obrazy, rzeźby i ołtarze. Wśród dofinansowywanych obiektów dużą część stanowią również te mniej znane zabytki.