fbpx
Jakub Mielczarek i Mateusz Kopij
Polskie Wakacje. Odwiedzamy polskie regiony
8 lipca 2021
Białystok
Polskie Wakacje na Podlasiu
13 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Podlaski dąb Dunin Drzewem Roku

dąb Dunin

Ma 13 metrów wysokości, a jego obwód to blisko 700 cm. Ten wyjątkowy okaz, nazywany przez okolicznych mieszkańców Strażnikiem Puszczy, rośnie na terenie województwa podlaskiego, we wsi Przybudki w gminie Narew i właśnie zwyciężył w ogólnopolskim konkursie.

To wyjątkowe, 400letnie drzewo skradło serce wielu ludziom. Okoliczni mieszkańcy uważają, że Dunin jest ich wizytówką. Turyści pokonują kilometry, aby go zobaczyć i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dąb jest również charakterystycznym miejscem spotkań.

Dunin inspiruje także wielu artystów. Jego wizerunek ukazał się na okładce płyty zespołu Hoyraky. Dąb „zagrał” również w filmie „Wielkie drzewa” w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”.

W tegorocznym internetowym plebiscycie dąb Dunin został uznany Drzewem Roku 2021. Zwyciężył pokonując 16 drzew z blisko 150 zgłoszeń z całej Polski nadesłanych do Klubu Gaja, organizatora konkursu. W lutym 2022 r. drzewo będzie reprezentowało nasz kraj w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Wiek nie jest łaskawy dla Dunina. Zgubił konar i istnieje ryzyko, że rozpadnie się na pół. O przetrwanie drzewa walczą mieszkańcy, władze samorządowe oraz pasjonaci przyrody.

źródło i foto: wrotapodlasia.pl