fbpx

Podlaskie stawia na kreatywność – podpisanie umów na przedsięwzięcia na terenach wiejskich

Z posiedzenia Konwentu Marszałków
25 czerwca 2021
nagroda Białystok
Polskie Wakacje. Rozdajemy nagrody w Białymstoku
8 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Podlaskie stawia na kreatywność – podpisanie umów na przedsięwzięcia na terenach wiejskich

Przedstawiciele kolejnych kilkunastu samorządów podpisali w czwartek (01.07) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej umowy w ramach „Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna wieś”. Łącznie w tegorocznej edycji przedsięwzięcia 785 tys. zł dotacji otrzymało niemal 60 gmin. Podczas spotkania zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Program realizowany od kilku lat przez Samorząd Województwa Podlaskiego, jest skierowany do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z regionu. Na wskazane przez nie przedsięwzięcia w lokalnych wsiach przekazywane są dotacje, obecnie w wysokości do 15 tys. zł.

– Pieniądze spełnią marzenia małych społeczności lokalnych i mam nadzieję, zainspirują lokalne społeczności do podejmowania kolejnych działań – mówił Stanisław Derehajło.

W tegorocznej edycji programu gminy wnioskowały o pieniądze na realizację 71 projektów. Zakładany budżet pozwalał na dofinansowanie tylko części z nich. Radni wojewódzcy zadecydowali o zwiększeniu go o 185 tys. zł do blisko 800 tys. zł. Dzięki temu dofinansowanie otrzymało ostatecznie 58 samorządów. Tych, których projekty spełniły wymogi formalne i uzyskały najwięcej punktów w ramach oceny.

Za przyznane fundusze w poszczególnych wsiach zrealizowane będą rozmaite projekty: od zakupu strojów ludowych, poprzez place zabaw i ścianki wspinaczkowe, na zagospodarowaniu terenów zielonych skończywszy.

W miejscowości Brzeziny Janowięta w gminie Dziadkowice zmodernizowana zostanie lokalna świetlica.

– W tej chwili dach budynku jest przykryty eternitem, nie był wymieniany od około 30 lat, także koniecznie trzeba wykonać te prace – zaznaczył Antoni Brzeziński, wójt gminy.

Gmina Czarna Białostocka zagospodaruje otrzymane 10 tys. zł na inwestycje związane z rekreacją.

– Poprawiona będzie infrastruktura w pobliżu placu zabaw, który rozbudowujemy w Rudej Rzeczce. Dzięki dofinansowaniu przyspieszymy ten remont – opisuje projekt Jacek Chrulski, burmistrz Czarnej Białostockiej.

Na podlaską wieś w trakcie czterech lat funkcjonowania „Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego” z budżetu województwa trafiło ponad 2,5 mln zł. Za tę kwotę zrealizowanych zostało ponad 200 projektów.

źródło i foto: wrotapodlasia.pl