fbpx

Ponad 11 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury

Międzynarodowa konferencja Mazovia Circular Congress
8 października 2021
Mazowsze nagrodziło startupy
22 października 2021
Pokaż wszystkie

Ponad 11 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury

Potrzeba dodatkowych środków spowodowana jest w wielu sytuacjach rosnącymi cenami materiałów budowlanych i kosztem wykonania inwestycji. Jak zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, obecna sytuacja rynkowa wymaga dostosowania budżetów.

 

– Jesteśmy świadkami boomu budowlanego i to rynek dyktuje ceny. Koszt wielu inwestycji, na które zabezpieczyliśmy środki, planując budżet na ten rok, jest już nieaktualny. Potwierdzają to coraz częściej nierozstrzygnięte przetargi. Stąd decyzja o zwiększeniu środków na niezbędne inwestycje i zakupy sprzętowe – dodaje.

 

Pomoc dla szpitali

Mazowieckie szpitale otrzymają w sumie ponad 6,4 mln zł dodatkowego wsparcia.

– Dokonujemy zakupu niezbędnego sprzętu, aby nasi mieszkańcy mieli jak najlepszy dostęp do świadczeń medycznych, a nasze placówki mogły oferować usługi na jak najwyższym poziomie – podsumowuje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Do Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o. trafi ponad 1,5 mln zł na dokończenie adaptacji pomieszczeń na potrzeby diagnostyki obrazowej, izby przyjęć i poradni wraz z zakupem wyposażenia w budynku głównym przy ul. Wierzejewskiego 12 w Konstancinie-Jeziornie.

690 tys. zł otrzyma Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie na zakup aparatu USG dla Oddziału Patologii Noworodka i Niemowlęcia oraz systemu ultradźwiękowego. Zakup sprzętu pozwoli na wykonywanie większej liczby badań diagnostycznych oraz umożliwi przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów operacyjnych chirurgicznych, neurochirurgicznych i ortopedycznych.

Sprzęt i aparaturę zakupi także SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. Placówka otrzyma blisko 500 tys. zł wsparcia na zakup stołu operacyjnego oraz uchwytu shavera do zabiegów endoskopowych. Obecnie placówka posiada tylko jeden stół przezierny do współpracy z aparatem RTG z ramieniem C i w przypadku awarii nie ma możliwości wykonywania obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej. Z kolei uchwyt shavera jest już dość mocno wyeksploatowany. Nowy sprzęt to krótszy czas wykonywanych operacji i większe możliwości operacyjne.

258 tys. zł na zakup mobilnego aparatu do echokardiografii otrzyma Międzyleski Szpital Specjalistyczny. Nowy sprzęt dla oddziału kardiologicznego umożliwi wykonywanie badań USG serca u pacjentów leżących. Aparaty RTG wraz z montażem zakupi także Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. Placówka otrzyma na ten cel 27,9 tys. zł.

Ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie otrzyma blisko 570 tys. zł z przeznaczeniem na modernizację i doposażenie oddziałów szpitalnych. Kolejnych ponad 88 tys. zł dodatkowych środków zasili budżet przeznaczony na utworzenie ośrodka udarowego.

Środki na nowy sprzęt otrzyma Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

– Wiemy jak dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt. Pandemia pokazała, jak wielkie są braki. Dlatego staramy się w miarę możliwości doposażać nasze placówki – podsumowuje członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Otrzymane 266 tys. zł placówka przeznaczy na zakup napędu neurochirurgicznego interwencyjnego i lampy operacyjnej dla Bloku Operacyjnego, diatermii chirurgicznej dla Oddziału Laryngologii, fotela ginekologicznego dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, autorefraktometru i polomierza dla Poradni Okulistycznej oraz testera pomp infuzyjnych dla Działu Aparatury Medycznej.

Z kolei Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie przeznaczy otrzymane 213 tys. zł na zakup aparatu USG. Ten, który obecnie funkcjonuje w szpitalu ma już 15 lat i nie posiada wszystkich obecnie stosowanych funkcji i możliwości technicznych.

Ponadto, WSZPZOZ im. prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie otrzyma ponad 43 tys. zł na zakup oczyszczacza powietrza. Z kolei Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku przeznaczy 39,1 tys. zł wsparcia na zabezpieczenie piwnic w budynku hospicjum przy ul. Narutowicza 80 w Otwocku.

 

Wsparcie dla instytucji kultury

W wieloletniej prognozie finansowej znalazły się również dodatkowe środki dla instytucji kultury. W latach 2022–2023 samorząd województwa przeznaczy ponad 4,4 mln zł na powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, które będzie oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie. To efekt współpracy pomiędzy samorządem województwa a gminą Radzymin. Zakres zadania obejmie przebudowę budynku dozorcy cmentarza na budynek muzeum. Obiekt zostanie rozbudowany o pawilon wystawienniczy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

PZLPiT „Mazowsze” otrzyma 68 tys. zł na przygotowanie dokumentacji pod adaptację budynków w Ząbkach na potrzeby utworzenia policealnego studium wokalno-tanecznego. Z kolei Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przeznaczy 35 tys. zł na zakup obrazu autorstwa Zygmunta Waliszewskiego (1897–1936) „Mały dudziarz” ze słynnej kolekcji Tadeusza Cybulskiego. Obraz przedstawia chłopca, grającego na dudach. Dodatkowe środki, w wysokości 32,9 tys. zł otrzyma także Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Źródło i foto: mazovia.pl