fbpx

Ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa na ochronę i promocję zdrowia w Podlaskiem

II Podlaskie Forum Młodych
II Podlaskie Forum Młodych
17 marca 2024
Województwo Podlaskie weźmie udział w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka
Województwo Podlaskie weźmie udział w Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka
1 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa na ochronę i promocję zdrowia w Podlaskiem

Ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa na ochronę i promocję zdrowia w Podlaskiem

Marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Marek Malinowski podpisali w czwartek, 21 marca, umowy z organizacjami pozarządowymi na zrealizowanie 34 projektów. Ich celem jest zminimalizowanie czynników ryzyka wielu chorób i negatywnych konsekwencji postępu cywilizacyjnego, takich jak m.in. nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta czy palenie tytoniu.

– W tym roku suma jest rekordowa. Cieszymy się, że tego typu przedsięwzięć jest coraz więcej. Naszym obowiązkiem jest dbanie o to, aby profilaktyka i ochrona zdrowia działała dobrze w naszym regionie. Bo to właśnie zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas najważniejszemówił marszałek Artur Kosicki.

Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia, wskazał na relację między zapobieganiem chorobom, a ich leczeniem.

– Zależy nam na tym, aby społeczeństwo było zdrowe i jak najdłużej mogło się tym zdrowiem cieszyć, a wizyta w szpitalu była ostatecznością. Niestety przeszkód jest bardzo wiele. Są to na przykład: niezdrowe jedzenie, brak ruchu i używki. Leczenie jest zawsze droższe i trudniejsze niż dobra profilaktyka. Dlatego gratuluję i życzę powodzenia w wykonywaniu tych projektów – podkreślił.

Środki zostaną przeznaczone m.in. na organizację zajęć sportowych, warsztatów z prawidłowego odżywiania, szkolenia, czy na spotkania edukacyjne dotyczące zdrowego trybu życia, profilaktyki ukierunkowanej na wykrywanie schorzeń i chorób, a także na konsultacje psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży.

Najwyższa udzielona dotacja wyniosła 95 tys. zł. Dostało ją Stowarzyszenie do Walki z Rakiem z Siedzibą w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym na projekt pn. „Bądźmy Czujni – ONKOwiedza”.

– Uświadamianie ludzi o ryzyku i zagrożeniach związanych z ich trybem życia jest niezwykle ważne, bo my sami mamy ogromny wpływ na to, czy w ogóle zachorujemy np. na chorobę nowotworową. To właśnie nasz styl życia odpowiada za powstawanie większości nowotworów. Mamy też olbrzymi wpływ na to, jak wcześnie ta choroba zostanie wykryta, czy nie zignorujemy jej objawów. Czy będziemy się poddawać odpowiednim badaniom, które pomogą wykryć ją na wczesnym etapie, przez co będzie możliwa do szybkiego i sprawnego wyleczenia – mówił przewodniczący zarządu stowarzyszenia Piotr Skalij.

Za przyznane wsparcie przeprowadzone zostaną spotkania edukacyjne, mające na celu m.in. podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o swoje zdrowie oraz przekazanie wiedzy o tym, jak rozpoznać u siebie niepokojące objawy chorobowe. Za tę kwotę zostaną też zrealizowane cztery filmy edukacyjne z zakresu samobadania, czynników ryzyka i z pierwszej pomocy.

Warto dodać, że za obecnej kadencji na projekty minimalizujące czynniki ryzyka i negatywne konsekwencje postępu cywilizacyjnego zarząd województwa przeznaczył w sumie rekordową kwotę ponad 3 mln zł.

podlaskie.eu