fbpx
Dolina Rolnicza 4.0 – konferencja naukowa na Podlasiu
11 marca 2024
Ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa na ochronę i promocję zdrowia w Podlaskiem
Ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa na ochronę i promocję zdrowia w Podlaskiem
24 marca 2024
Pokaż wszystkie

II Podlaskie Forum Młodych

II Podlaskie Forum Młodych

Działalność społeczna, zdrowie psychiczne młodych osób, a także tworzenie wizerunku i wyrażanie swojej tożsamości – to część tematów podejmowanych podczas II Podlaskiego Forum Młodych. W kolejnej edycji wydarzenia, którego ma zachęcić młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, wzięło udział kilkaset osób. Czwartkowe (14.03) spotkanie otworzył marszałek Artur Kosicki. Wziął w nim udział także Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.

Cieszę się, że tak licznie tu przybyliście. Choć żyjemy w trochę innych światach, to właśnie spotkania takie jak to mają sprawić, że mur pomiędzy nami zostanie przełamany, a zamiast niego powstaną mosty. Myślę, że dzięki temu nasz region będzie jeszcze wspanialszy – mówił Artur Kosicki.

Podczas wydarzenia uczniowie i studenci z Podlaskiego mogli posłuchać prelekcji różnych specjalistów.

Jako pierwsi głos zabrali prowadzący konferencję i jednocześnie jej prelegenci – Magdalena Gołaszewska i Petros Psyllo. To ten duet tworzy program internetowy „Zasilani”, w którym zabierają widzów w podróż po baśniowym województwie podlaskim.

Jacek Skarżyński, lekarz psychiatra ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, w swojej prelekcji skupił się nad rzetelnym przedstawieniem czynników, które zagrażają zdrowiu psychicznemu młodzieży.

– Samoocena jest bardzo ważnym czynnikiem, kluczowym, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne – podkreślił lekarz.

Mateusz Feszler, przewodniczący Młodzieżowego sejmiku Województwa Podlaskiego, opowiedział o roli młodzieży w działalności na rzecz społeczeństwa, o wolontariacie i aktywności w organizacjach pozarządowych.

– Ubranie to narzędzie, które ma sprawić, że jesteście pewni siebie i czujecie się profesjonalnie – mówiła białostocka projektantka mody Elwira Horosz.

W swojej prelekcji opowiadała w jaki sposób ubiór uzewnętrznia charakter osoby oraz co konkretnie komunikuje. I był to temat, który spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczestników spotkania.

– Najbardziej zainteresowałem się tematem mody i wyrażania przez nią osobowości. Według mnie zawsze należy dbać o odpowiedni ubiór do kontekstu, w którym się znajdujemy. Moi rówieśnicy ubierają się rebeliancko i buntowniczo, co wielu starszym osobom się nie podoba, jednak należy pamiętać, żeby ubierać się przede wszystkim zgodnie z naszą naturą – podzielił się swoimi wnioskami Jan Michalski.

Oprócz prelekcji podczas forum uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami jednostek kultury samorządy województwa i zapoznać się z ofertami warsztatowymi m.in. Podlaskiego Instytutu Kultury, Teatru Dramatycznego i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dostępna także była fotobudka 3d. Spotkanie zakończył koncert zespołu Kwiat Jabłoni.

– Zorganizowanie Forum Młodych to był zdecydowanie dobry i potrzebny pomysł. Nagłośnienie problemów, które dotykają mnie i moich rówieśników, czy przedstawienie nam możliwości, jakie mamy w kreowaniu naszego społeczeństwa, to zdecydowanie wartościowe działania. Mnie osobiście najbardziej zainteresowała prezentacja przewodniczącego sejmiku młodzieżowego, mimo tego, że nie jestem osobą, która by się udzielała w ten sposób – podsumował Jan Grim.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Województwo Podlaskie przy współpracy Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Udział w nim wzięli także dyrektor Departamentu Kultury, dziedzictwa Narodowego i Promocji w urzędzie marszałkowskim Agata Puchalska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Wiktoria Wnorowska, przedstawiciele Książnicy Podlaskiej, białostockich uczelni i szkół średnich.

podlaskie.eu