fbpx

Rekordowe nakłady na drogi i zabytki w Łódzkiem

Wyjątkowy wieczór w Muzeum w Nieborowie
8 października 2023
Transformacja regionu bełchatowskiego z ambicjami
Transformacja regionu bełchatowskiego z ambicjami
23 października 2023
Pokaż wszystkie

Rekordowe nakłady na drogi i zabytki w Łódzkiem

Dodatkowe 24 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach i 5 mln zł na rewitalizację przeznaczyli radni podczas sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego w dniu 6 października.

Przebudowa chodników, ścieżek rowerowych, peronów, przejść dla pieszych i rowerzystów zostanie zrealizowana dzięki wsparciu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace będą prowadzone w dwunastu miejscach w Łódzkiem. Środki na ten wynoszą ponad 24 mln zł, z czego 12 mln zł stanowi wsparcie rządowe, a pozostałe wkład własny samorządu województwa łódzkiego.

– To znakomity przykład współpracy na linii rząd – samorząd– mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Wybraliśmy inwestycje, które najbardziej przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

Tegoroczny budżet na modernizacje, remonty i utrzymanie dróg wynosi ponad 500 mln zł i jest największy w historii samorządu województwa łódzkiego.

Dwa kolejne zabytki wypięknieją dzięki rządowemu wsparciu. Urząd Marszałkowski pozyskał 5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Kapitalny remont i rozbudowę przejdzie dworek Marii Konopnickiej w Bronowie (pow. poddębicki). Ponadto zostanie opracowana dokumentacja rewitalizacji dawnego szpitala przy ul. Drewnowskiej w Łodzi.

Tegoroczny budżet Urzędu Marszałkowskiego na ratowanie zabytków wynosi ponad 15 mln zł. To najwyższa kwota w historii tego samorządu przeznaczona na ten cel.

źródło: lodzkie.pl