fbpx
Blok porodowy w Skierniewicach kompleksowo zmodernizowany
1 października 2023
Rekordowe nakłady na drogi i zabytki w Łódzkiem
15 października 2023
Pokaż wszystkie

Wyjątkowy wieczór w Muzeum w Nieborowie

To był niezwykły wieczór pod znakiem filmu, animacji i pokazów świetlnych. W sobotę (30 września) w parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii przypomniana została historii Manufaktury Majoliki. Funkcjonowała ona w drugiej połowie XIX wieku, a potem – po ponad stuletniej przerwie – jej działalność została wznowiona. W wydarzeniu wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

W specjalnie zaaranżowanym kinie plenerowym w nieborowskim parku wyświetlony został film pt. „Kwiaty i jaszczury – historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na ten 20-minutowy dokument składały się fabularyzowane sceny kostiumowe z aktorami oraz ujęcia dokumentalne, a także animacje.

W filmie w postać Michała Piotra Radziwiłła, założyciela Manufaktury Majoliki, wcielił się Arkadiusz Detmer – aktor znany widzom z filmów i seriali. Kostiumy stworzyła Maria Molenda – prowadząca od 20 lat w Nowym Sączu niezwykłą Pracownię Ubiorów Historycznych i Kostiumów, zwaną Atelier Nomina Rosae. Wspaniałą muzykę skomponował Sebastian Jan Kondratowicz – kompozytor muzyki filmowej, pracujący również w Filharmonii Łódzkiej. Film przeplatany jest animacjami autorstwa reżyserki, która stworzyła kolaże z archiwalnych fotografii, grafik oraz zdjęć wyrobów majolikowych, a następnie ożywiła je w programach do animacji.

Nietypowym zabiegiem jest to, że twórca manufaktury – książę Radziwiłł, który żył w XIX wieku – zwraca się wprost do kamery. Dzięki temu widz może poczuć się jego gościem w pałacu w Nieborowie, któremu książę opowiada o swojej pasji i misji, jaką było tworzenie polskiej sztuki stosowanej do przemysłu.

Oprócz projekcji filmu, w Nieborowie odbył się także niezwykły pokaz świetlny w technice mappingu. Za pomocą grafiki trójwymiarowej, na fasadzie pałacu, przedstawiona została historia powstawania Majoliki w skrótowej formie, w dynamiczny i efektowny sposób. Tym razem – z puntu widzenia dziewczyny pochodzącej ze wsi Nieborów, która dzięki manufakturze działającej przy pałacu mogła odmienić swój los i została malarką w majolikowej pracowni.

źródło: lodzkie.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!