fbpx

Rozmawiali o Planie Sprawiedliwej Transformacji oraz wykorzystaniu środków unijnych w Łódzkiem

100 mln zł dla samorządów na drogi w Łódzkiem
6 listopada 2023
Port multimodalny w Karsznicach gotowy do pracy
Port multimodalny w Karsznicach gotowy do pracy
20 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Rozmawiali o Planie Sprawiedliwej Transformacji oraz wykorzystaniu środków unijnych w Łódzkiem

Rozmawiali o Planie Sprawiedliwej Transformacji oraz wykorzystaniu środków unijnych w Łódzkiem

Kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego województrwa łódzkiego za nami. Tematem spotkania był Plan Sprawiedliwej Transformacji oraz wykorzystanie środków unijnych.

Województwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z odchodzeniem od produkcji energii z węgla brunatnego. Na transformację regionu bełchatowskiego zostanie przeznaczonych ponad 375 mln euro.

O wykorzystaniu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 opowiedział Łukasz Stajuda, dyrektor Departamentu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2027 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Była to trudna perspektywa, zwłaszcza w ostatnich latach, mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, ale na dzisiaj wygląda to wszystko bardzo dobrze – podkreślał dyrektor Stajuda.

O Planie Sprawiedliwej Transformacji mówił Waldemar Lutkowski, wiceprezes zarządu PGE GiEK i przewodniczący zespołu problemowego ds. transformacji regionu bełchatowskiego oraz Monika Olszewska, dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Możemy pochwalić się tym, że pierwsze nabory zostały uruchomione i zakończone. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni dużym zainteresowaniem nimi – mówiła dyrektor Olszewska. – Zakończony został nabór na inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub szkoleniową. Za nami także nabór na tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej, cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki. Kolejny zakończony nabór dotyczył usług rozwojowych w ramach PSF dla osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą m.in. podnieść kwalifikacje lub kompetencje. Za nami również nabór na wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci oraz wsparcie infrastruktury służącej do magazynowania ciepła lub chłodu.

Następne posiedzenie WRDS zaplanowano na 7 grudnia.

źródło: lodzkie.pl