fbpx
Lubelskie z dodatkowymi milionami euro z instrumentu REACT-EU
11 stycznia 2022
Nowe karetki dla podkarpackiego pogotowia
12 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Rozwój lubuskich instytucji kultury

– Cieszę się, że 9 instytucji kultury, których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Lubuskiego, tak chętnie korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki w poniedziałek, 10 stycznia 2022 r. uczestniczył w konferencji prasowej, którą zorganizowano w Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Jak powiedziała dyrektor Muzeum Lubuskiego Ewa Pawlak, tematem spotkania z przedstawicielami mediów, był projekt, który podległa jej instytucja zrealizowała w 2021 roku: „Utworzenie pracowni konserwacji i restauracji zabytków”.

– Udało się go zrealizować dzięki wsparciu z jednej strony Zarządu Województwa Lubuskiego, a z drugiej strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówiła dyr. Ewa Pawlak.

Na projekt pozyskano łącznie ponad 120 tys. zł, z czego wkład własny Samorządu Województwa Lubuskiego wyniósł ponad 61 tys. zł.

 – Ten projekt jest bardzo potrzebny. Tych zbiorów do konserwacji jest bardzo dużo i cieszę się, że jeden z oddziałów Muzeum Lubuskiego będzie właśnie zajmował się konserwacją zabytków – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

– Cieszę się bardzo, że dziewięć instytucji kultury, których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Lubuskiego, tak chętnie korzysta w zewnętrznych źródeł finansowania – powiedział wicemarszałek. – Przypomnę, że w 2021 roku tych dziewięć instytucji kultury zawnioskowało o źródła zewnętrzne na kwotę blisko 1,5 miliona złotych. Było to głównie wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale też wnioskowano o dofinansowanie z innych programów, m.in. związanych z działalnością instytucji kultury w czasach covidu.

– I te 1,5 miliona złotych nasze instytucje otrzymały przy znacznym wkładzie własnym Samorządu Województwa Lubuskiego, bo w kwocie 950 tys. złotych – podkreślał wicemarszałek Porycki. – Widząc tak energiczne działanie instytucji kultury, Samorząd Województwa Lubuskiego w budżecie na rok 2022 zwiększył pulę na wkłady własne z 700 tysięcy do okrągłego miliona złotych. Wiem, że dyrektorzy instytucji kultury będą bardzo chętnie sięgać po te zewnętrzne środki, co nas bardzo to cieszy, ponieważ trudno nam jest zrealizować z własnych środków wszystkie zamierzenia, które mają w planach instytucje kultury.

Wicemarszałek Łukasz Porycki mówił też o rosnących kosztach utrzymania instytucji kultury (drastyczne podwyżki cen prądu i gazu) i zadeklarował, że zwróci się do wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego o ujęcie lubuskich teatrów, bibliotek, muzeów i filharmonii w pakiecie antyinflacyjnym.

źródło i foto: lubuskie.pl