fbpx
Stypendia sportowe marszałka w. pomorskiego rozdane po raz 15
11 lutego 2024
Pomorska kolekcja dzieł Witkacego powiększyła się o kolejne prace
26 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024

Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024

Startuje specjalny program samorządu województwa pomorskiego wsparcia dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Środki można przeznaczyć na budowę, rozbudowę czy modernizację ogrodowej infrastruktury. Łącznie do rozdysponowania jest 100 tys. zł. Wnioski należy składać do 20 marca 2024 r.

W województwie pomorskim działa około 200 ogrodów działkowych a liczba działkowców sięga nawet 50 tysięcy.

Rodzinne Ogrody Działkowe to miejsca szczególnie cenne przyrodniczo, są też ważne dla mieszkańców, którzy mogą tam nie tylko odpoczywać, ale i uprawiają ekologiczne warzywa i owoce.

– Niektórzy uważają, że ROD, to przeżytek i relikt „minionych lat”. Uważam, że taka opinia jest krzywdząca. Rodzinne Ogrody Działkowe to miejsca nie tylko rodzinnych spotkań. To również wyjątkowe, zielone enklawy pośród miejskiej zabudowy. Prawdziwe zielone płuca – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 

Popularnie zwane „RODos” to też miejsca rekreacji i integracji. Warto zaznaczyć, że działkowcy to często seniorzy dla których własne uprawy, owocowe drzewka czy kwiaty to całe życie.

Działkowcy, jak każda grupa borykają się z wieloma problemami. Uważam, że im też należy się wsparcie – dodaje marszałek.

Pomocą ma być specjalny program.

Wsparcia dla działkowców

O uruchomieniu pilotażowego programu „Pomorskie dla Działkowców 2024” informowaliśmy już jesienią 2023 r. Po wielu konsultacjach ze środowiskiem i przeprowadzonych analizach, 13 lutego 2024 r. Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę uruchamiającą program wsparcia.

– Obiecaliśmy to w ubiegły roku i teraz ruszamy z programem „Pomorskie dla Działkowców 2024”. Na jego realizację przeznaczamy 100 tys. zł – mówi Mieczysław Struk.

Program ma na celu poprawę warunków działania ogrodów działkowych. Dzięki temu będzie można sfinansować budowę, rozbudowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej.

– Chodzi choćby o drogi ogrodowe, oświetlenie, monitoring czy świetlice. Wsparcie można także przeznaczyć na zakup urządzeń wspólnych, przebudowę zieleńców, stawów czy oczek wodnych – wylicza Mieczysław Struk.

Maksymalna kwota dofinansowania nie może być większa niż 20 tys. zł.

Jak to zrobić?

W programie uczestniczyć mogą wszystkie pomorskie gminy.

– Zarządy ogrodów działkowych składają wnioski o dofinansowanie do swoich gmin, a te aplikują do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Najważniejsze jest poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go w wyznaczonym terminie – wyjaśnia Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Aplikacje należy składać do 20 marca 2024 r. (liczy się data wpływu do UMWP). Wnioski będą oceniane przez zespół powołany prze marszałka województwa pomorskiego. Wyniki poznamy w maju.

Wszystkie niezbędne dokumenty znajdują się poniżej. Wszelkie wątpliwości wyjaśnią i na pytania odpowiedzą pracownicy Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

pomorskie.eu