fbpx

Stypendia sportowe marszałka w. pomorskiego rozdane po raz 15

Zbliża się 104. rocznica Zaślubin Polski z morzem
4 lutego 2024
Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024
Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024
18 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Stypendia sportowe marszałka w. pomorskiego rozdane po raz 15

Za wybitne osiągnięcia 50 młodych, zdolnych sportowców przez 10 miesięcy będzie otrzymywać stypendia. Na wsparcie sportowców przeznaczono 400 tys. zł. Wśród nagrodzonych są m.in.: żeglarze, szermierze i pływacy. Najmłodszy stypendysta ma 13, a najstarszy 23 lata. Wręczenie stypendiów z udziałem m.in. marszałków Mieczysława Struka i Józefa Sarnowskiego odbyło się 8 lutego 2024 r.

Z 303 wniosków kapituła rozpatrzyła 152, które spełniały wymogi formalne. Przyznano 50 stypendiów – 20 w kategorii młodzieżowiec (kapituła rozpatrzyła 46 wniosków), 15 w kategorii junior (kapituła rozpatrzyła 60 wniosków) oraz 15 w kategorii junior młodszy (kapituła rozpatrzyła 46). Wśród nagrodzonych dominują żeglarze, których jest aż 21. Pozostali wyróżnieni to: szermierze (8), lekkoatleci (5), kickbokserzy (4). Natomiast po trzech przedstawicieli mają: pływacy, zapaśniczki i wioślarze. Dwóch stypendystów to kolarze, a po jednym przedstawiciele orientacji sportowej i tenisa stołowego.

– Jako absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i żeglarz jestem z Was ogromnie dumny, tym bardziej, że wiem, jak wiele czasu musicie poświęcać na treningi. Jesteście najlepszymi z najlepszych – mówił podczas gali stypendialnej marszałek Mieczysław Struk. – Niech wasze osiągnięcia będą wzorem dla młodszych sportowców, jak ważne są: ambicje, samozaparcie i wola walki. Bądźcie ambasadorami waszych dyscyplin i zdobywajcie medale, tym bardziej, że wśród was są tegoroczni uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu! życzył marszałek Struk.

Stypendyści pochodzą z Gdańska (20), powiatu kartuskiego (7), Gdyni (5), Sopotu (5), powiatów gdańskiego (3), wejherowskiego (3), chojnickiego (2), kościerskiego (1), tczewskiego (1), człuchowskiego (1), Malborka (1) i Słupska (1). Najwięcej stypendystów, bo 18 trenuje w Klubie Sportowym Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W sumie wśród stypendystów są przedstawiciele 17 klubów sportowych z całego województwa. Jest też przedstawicielka osób z niepełnosprawnościami z klubu UKS Olimpijczyk Skorzewo Najmłodszy z wyróżnionych ma 13, a najstarszy 23 lata.

Sportowe stypendia marszałka województwa pomorskiego przyznawane są od 2009 r., czyli po raz 15. Mogą się o nie ubiegać sportowcy, którzy uprawiają dyscyplinę olimpijską, paraolimpijską lub objętą systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Ważne są wysokie wyniki na mistrzostwach świata, Europy i Polski w danej kategorii wiekowej. Co miesiąc od 1 lutego do 30 listopada 2024 r. młodzieżowcy otrzymują stypendium w wysokości 1100 zł, juniorzy dostają po 700 zł, a juniorzy młodsi po 500 zł. Łącznie na ten cel z budżetu województwa wydawanych jest 400 tys. zł.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach stypendystami byli późniejsi wybitni sportowcy tacy jak: mistrz olimpijski Patryk Dobek (lekkoatletyka), mistrzowie świata i olimpijczycy (Irmina Mrózek- Gliszczyńska – żeglarstwo, Szymon Sajnok – kolarstwo, Paulina Wrońska – strzelectwo czy olimpijczycy Mateusz Biskup – wioślarstwo, Angelika Cichocka – lekkoatletyka, Paweł Kaczmarek – kajakarstwo, czy dwukrotny medalista paraolimpiad w Londynie i Rio Daniel Pek).

pomorskie.eu