fbpx

Zbliża się 104. rocznica Zaślubin Polski z morzem

Ponad 343 mln zł dla LGD w Pomorskiem
Ponad 343 mln zł dla LGD w Pomorskiem
28 stycznia 2024
Stypendia sportowe marszałka w. pomorskiego rozdane po raz 15
11 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Zbliża się 104. rocznica Zaślubin Polski z morzem

104 lata temu gen. Józef Haller symbolicznie zaślubił Polskę z morzem. Najważniejsze uroczystości rocznicowe upamiętniające to wydarzenie odbędą się tradycyjnie w Pucku. W programie obchodów zaplanowano m.in. konferencję popularnonaukową, pokazy filmowe i imprezy sportowe.

Wydarzenia, które dokonały się 10 lutego 1920 r. w Pucku, były szczególnie doniosłe zarówno dla historii Pomorza, jak i całej Polski międzywojennej. Nasz kraj po długim okresie zaborów odzyskał dostęp do morza, co symbolicznie potwierdził gen. Józef Haller wrzucając w wody Bałtyku złoconą obrączkę.

W tym roku świętowanie rozpocznie IX Bieg Zaślubinowy „Od Hallera do Hallera”, który zorganizowany zostanie w niedzielę, 4 lutego. Zawodnicy o godz. 12.00 wystartują z Władysławowa, a meta znajdować się będzie w puckim porcie.

W piątek, 9 lutego pasjonaci historii powinni wybrać się do puckiego ratusza, gdzie o godz. 15.00 otwarta zostanie Konferencja Zaślubinowa. Podczas tego wydarzenia m.in. Barbara Kos-Dąbrowska, dyrektorka Muzeum Ziemi Puckiej zaprezentuje najnowszy numer „Zapisków Puckich”, dr Michał Starski omówi wyniki badań archeologicznych prowadzonych w Pucku w 2023 r., natomiast Sebastian Draga opowie o obronie polskiego Wybrzeża w 1939 r. Konferencji towarzyszyć będą elementy mobilnej wystawy „Wybrzeże1939.pl” oraz prezentacja umundurowania GRH Obrony Wybrzeża Hel-Puck-Gdynia. Dostępna do zwiedzenia będzie też wystawa „Archeologia Pucka. Odkrywanie przeszłości miasta”.

Dodatkowo, 9-10 lutego na Starym Rynku w Pucku odwiedzić będzie można mobilną wystawę „Iskry Niepodległej”, a w sali Zerówka w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbywać się będą pokazy filmowe 3D Wirtualnego Teatru Historii. Z kolei 9-11 lutego na strzelnicy Klubu Sportowego „Grot” zaplanowano Międzynarodowe Zawody Strzeleckie „Zaślubiny z Morzem”.

Główne obchody 104. rocznicy Zaślubin Polski z morzem rozpoczną się w sobotę, 10 lutego o godz. 9.20 na Starym Rynku. Wezmą w nich udział poczty sztandarowe oraz wojskowa asysta honorowa. O godz. 10.00 w puckiej farze odbędzie się uroczysta msza święta. Natomiast około godz. 11.20 nastąpi przemarsz z kościoła do portu rybackiego, gdzie przewidziano dalsze uroczystości przy pamiątkowym słupku zaślubinowym. Po przemówieniach okolicznościowych i wręczeniu odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej, delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Tradycyjnie pierwsza wiązanka zostanie złożona na wody Zatoki Puckiej przez załogę śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Podczas tego wydarzenia pojawi się 104-metrowa flaga Polski przygotowana przez Fundację Mielnica.

Po uroczystościach w porcie rybackim o godz. 16.00 w puckim ratuszu wystąpi Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej. W tym samym czasie w Bibliotece Publicznej rozegrany zostanie I Zaślubinowy Turniej Szachowy.

W niedzielę, 11 lutego o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odprawiona zostanie uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. O godz. 12.00 zaplanowano przemarsz pod pomnik gen. Józefa Hallera, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty z udziałem 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej. Na zakończenie o godz. 12.45 na Targowisku Miejskim na wszystkich uczestników uroczystości czekać będzie ciepły poczęstunek.

Ponadto, 10-11 Lutego w godz. 10.00-14.00 otwarta będzie Hallerówka, a w ramach zwiedzania będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych. Wstęp – bezpłatny.

Z okazji rocznicy Zaślubin Polski z morzem, oprócz wydarzeń w Pucku i Władysławowie, w niedzielę, 11 lutego w Hali widowiskowo-sportowej w Bolszewie odbędzie się turniej piłki nożnej halowej oldbojów.

źródło: pomorskie.eu