fbpx

Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze 2024 w Lublinie już za kilka dni

Prezentacja laureatów programu konkursowego „LUBELSKIE TEAM SPORT”
2 czerwca 2024
Fundusze Europejskie na wsparcie onkologii w regionie lubelskim
16 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze 2024 w Lublinie już za kilka dni

amorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze 2024

Kluczowe platformy dialogu i współpracy w obszarach energii, transportu i komunikacji cyfrowej – tak można nazwać wydarzenia, które ściągną do Lublina setki uczestników już 12 i 13 czerwca. Oba odbywają się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Partnerem inicjatywy został także ponownie Związek Województw RP.

Zeszłoroczny Kongres zgromadził ponad 1500 uczestników z 25 krajów oraz 240 wybitnych prelegentów, którzy dzielili się swoimi wizjami i strategiami na przyszłość. Tegoroczna edycja obiecuje równie wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, z licznymi debatami, panelami dyskusyjnymi i warsztatami poświęconymi najważniejszym kwestiom, takim jak rozwój infrastruktury transportowej, zwłaszcza w kontekście trasy Via Carpatia, bezpieczeństwo energetyczne, transformacja sektora energii, możliwości współpracy regionów z państw stowarzyszonych – Mołdawii i Ukrainy, kultura jako narzędzie łączenia narodów. Dyskusje tegorocznego Kongresu koncentrować się będą wokół wpływu sztucznej inteligencji na różne obszary życia społecznego: od bezpieczeństwa, poprzez medycynę aż do nauki i edukacji.

– W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie, znaczenie Inicjatywy Trójmorza rośnie z każdym dniem. – przekonują organizatorzy: Samorząd Województwa Lubelskiego i Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego.

Kluczowym celem Kongresu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy regionami oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Inicjatywy, takie jak Sieć Uniwersytetów Trójmorza oraz Sieć Regionów Trójmorza, które powstały dzięki poprzednim edycjom Kongresu, stanowią dowód na to, jak wiele można osiągnąć, działając wspólnie. 

Gośćmi IV Samorządowego Kongresu Trójmorza będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, regionalnych, eksperci, naukowcy oraz przedsiębiorcy m.in. z Litwy, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Łotwy, Rumunii, Ukrainy, Mołdawii, ale także Argentyny i Grecji. Uczestnicy będą mogli nawiązać cenne kontakty oraz poznać najnowsze trendy i innowacje. Wieczorem podczas Gali Regionów Trójmorza wręczone zostaną nagrody dla firm i osobowości, uroczystym koncertem z muzyką grecką powitamy również nowo przyjętą do inicjatywy Grecję. Związek Województw RP będzie reprezentować dyrektor biura ZWRP dr Jakub Mielczarek.

Wśród prelegentów będzie kilku przedstawicieli województwa lubelskiego, w tym marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Marek Wojciechowski czy Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak (profesor KUL).

Ważnym elementem Kongresu są spotkania przedsiębiorców w ramach Forum Gospodarczego. Seminaria będą poświęcone inteligentnym specjalizacjom, takim jak żywność wysokiej jakości, zielona gospodarka, zdrowe społeczeństwo, cyfrowe społeczeństwo, technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne. W ramach Forum Gospodarczego zaplanowany jest także specjalny panel o roli kobiet w biznesie, a także strefa wystawiennicza, spotkania B2B i Akademia Biznesu. 

Młodzi Liderzy przedyskutują zagadnienia cyberbezpieczeństwa, potencjału młodych w Europejskiej Stolicy Młodzieży, oczekiwania wobec UE po 20 latach od przystąpienia, AI w edukacji.

Do zobaczenia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym!