fbpx
O radach seniorów w Senacie
21 lutego 2023
Stanowisko Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP ws. lekarzy spoza UE
23 lutego 2023
O radach seniorów w Senacie
21 lutego 2023
Stanowisko Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP ws. lekarzy spoza UE
23 lutego 2023
Pokaż wszystkie

Senat w sprawie inwestycji w elektrownie wiatrowe

Senacka Komisja Środowiska, Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowały wprowadzenie 7 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdawcą komisji, która obradowała 20 lutego br. został przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu senator Stanisław Gawłowski.

 

Pierwsza poprawka dotyczy minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalny. Ustawa utrzymuje zasadę 10 h – 10-krotność wysokości wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu, jako minimalnej odległości lokalizacji wiatraków i budynków mieszkalnych od siebie. W szczególnym przypadku gminy będą jednak mogły zmienić tę odległość w ramach uchwalanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Poprawka zmniejszą możliwy do zastosowania przez gminy limit z 700 do 500 metrów. Druga poprawka wprowadza możliwość przywrócenia Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego opracowanych przez gminy przed 2016 rokiem. Umożliwi to budowanie turbin w miejscach, w których były one w tych planach dopuszczone. Ponadto komisje wprowadziły 5 poprawek o charakterze legislacyjnym.

 

Celem ustawy jest stworzenie warunków do rozwoju lądowej energetyki wiatrowej przy jednoczesnym uwzględnieniu prawa lokalnych społeczności do wyrażania zdania w tej sprawie. Ustawa zmienia zasady lokalizowania nowych inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych, zasady lokalizowania, budowy i przebudowy sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych oraz zasady lokalizowania nowej zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie tych elektrowni.  Nowe elektrownie wiatrowe będą mogły powstawać tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zgody na budowę w danej lokalizacji będą wymagały przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), które badają m.in. wpływ emitowanego hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Dla projektu MPZP uwzględniających elektrownię wiatrową gminy nie będą mogły odstąpić od przeprowadzenia SOOŚ. Co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej inwestor będzie musiał zaoferować mieszkańcom gminy do wykorzystania na zasadzie prosumenta wirtualnego, nie więcej niż 2 kW dla mieszkańca. Projekt utrzymuje zakaz budowy elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000. Ustala minimalną odległość od parku narodowego zgodnie z zasadą 10H, a od rezerwatu przyrody 500 metrów.

W posiedzeniu uczestniczył mec. Rafał Marchewka, doradca ZWRP.

Źródło: Senat

Foto: M.Marchlewska-Wilczak – kancelaria Senatu