fbpx
Fundusze Europejskie dla Śląskiego szansą dla firm odchodzących od branży górniczej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego szansą dla firm odchodzących od branży górniczej
23 października 2023
Śląskie przez cały rok. Okolice Katowic
5 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Śląskie inwestuje w bezpieczeństwo

Śląskie inwestuje w bezpieczeństwo

53 gminy z regionu otrzymają wsparcie w ramach marszałkowskiego konkursu dotyczącego zwiększenia potencjału ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych.

W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 235 tys. zł. Środki trafią do 53 gmin z przeznaczeniem na zakup sprzętu strażackiego oraz środków ochrony indywidualnej. Symboliczne czeki wręczyli przedstawicielom gmin marszałek Jakub Chełstowski, radne Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla i Marta Salwierak, członek Zarządu Województwa Śląskiego Grzegorz Boski i były starosta kłobucki Henryk Kiepura.

Wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. Tylko w latach 2019-2023 udzieliliśmy wsparcia przy zakupie 114 samochodów pożarniczych dla jednostek OSP z naszego regionu o łącznej wartości blisko 17 mln zł. Dziś inaugurujemy konkurs, którego celem jest pomoc dla tych jednostek w codziennym funkcjonowaniu, na zakup sprzętu strażackiego i środków ochrony indywidualnej. Tych potrzeb jest wiele, ale wierzę, że sukcesywnie będziemy zwiększać kwoty wsparcia i pomagać ochotniczym strażom w realizowaniu ich wyjątkowej misji – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

Warto przypomnieć, że Samorząd Województwa Śląskiego w tej kadencji zwiększył wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2019 roku udzielił wsparcia w wysokości 3,1 mln zł na zakup 23 samochodów pożarniczych. W 2020 i 2021 roku kwota ta wyniosła po 3 mln zł i przeznaczono ją na zakup 27 pojazdów (2020 rok) i 23 pojazdów (2021 rok). W 2022 roku środki zwiększono do 4 mln zł na zakup 29 samochodów pożarniczych. W obecnym roku jest to kwota 3,76 mln zł z przeznaczeniem na zakup 13 samochodów pożarniczych.

„Dziękuję władzom regionu za wsparcie inicjatyw, które prowadziliśmy w ostatnim czasie i które zachęcały do wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. 80 proc. finansowania OSP pochodzi ze środków samorządowych na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Najważniejsze, że każdy ze złożonych wniosków zyskał akceptację i te niewielkie inwestycję będą mogły zostać zrealizowane” – mówił Henryk Kiepura, były starosta raciborski i jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.

Istotnym narzędziem wsparcia dla OSP są również środki unijne. W ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na wzmocnienie potencjału służb ratowniczych przeznaczono 16,75 mln zł ze środków unijnych i 6,5 mln zł z budżetu państwa na 60 projektów obejmujących 76 jednostek OSP z terenu województwa śląskiego. Na działania związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii w infrastrukturze publicznej i medialnej trafiło ze środków unijnych 19 mln zł.

Wsparcie dla OSP trafia również za pośrednictwem gmin w ramach konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Wśród przykładowych projektów są m.in. modernizacja sali OSP, zagospodarowanie terenu przy remizie czy zakup instrumentów muzycznych dla orkiestry dętej przy OSP.

źródło: slaskie.pl