fbpx

Śląskie pielęgnuje patriotyczne tradycje

O tym, jak poprawić jakość powietrza na Śląskim Konwencie Klimatycznym
26 listopada 2021
Kolejne nakłady na rozwój medycyny na Śląsku
16 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Śląskie pielęgnuje patriotyczne tradycje

W Sali Sejmu Śląskiego odbyło się noworoczne spotkanie marszałka z przedstawicielami środowisk kombatanckich i niepodległościowych oraz służb mundurowych.

W spotkaniu obok marszałka Jakuba Chełstowskiego uczestniczyli wicemarszałek Wojciech Kałuża, wicemarszałek Dariusz Starzycki, członek Zarządu Województwa Beata Białowąs i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba oraz przedstawiciele duchowieństwa: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski i zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego biskup Marian Niemiec. Wydarzenie uświetniły występy Orkiestry Wojskowej z Bytomia i soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

– Państwa życie świadczy o tym, że warto służyć Ojczyźnie, a trud i poświęcenie dla kraju są dla nas powodem do dumy z tych pięknych postaw i wdzięczności za miłość do Polski. Cieszę się, że możemy wspólnie pielęgnować patriotyczne wartości i podziękować Państwu za służbę Polsce i za to, że możemy dzisiaj żyć w wolnym, demokratycznym kraju – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Przed spotkaniem marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą stulecie Powstań Śląskich.

– Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, nie możemy nigdy zapominać komu ja zawdzięczamy. Dziękuję za Państwa poświęcenie i walkę o najważniejsze wartości, jesteście dla nas bohaterami i wzorem dla młodego pokolenia, czym jest wolność, patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Dziękujemy za te wyjątkową lekcje – podkreślał wicemarszałek Wojciech Kaluża.

W trakcie uroczystości minutą ciszy uczczono poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny oraz zmarłych kombatantów wszystkich środowisk kombatanckich i niepodległościowych.|

– Cieszę się, że mogliśmy się dzisiaj spotkać, mimo wielu problemów powinniśmy robić wszystko, żeby wojna i zagrożenie nie wróciły. Dziękuję Państwu za pamięć historyczną, za to, że przekazujecie młodemu pokoleniu wartości i doświadczenia. Państwa trud i poświęcenie zasługują na największe uznanie – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Kawulok.

W trakcie uroczystości wręczono Złote i Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok zostali uhonorowani medalami Stowarzyszenia Misja – Pojednanie. Odznaki Setnej Rocznicy Bitwy Warszawskiej otrzymali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok i pułkownik Zbigniew Piątek. Medale z okazji stulecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich trafiły do marszałka Jakuba Chełstowskiego i pułkownika Zbigniewa Piątka. Dyplomy uznania Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników trafiły do marszałka Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałka Wojciecha Kałuży oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka.

źródło i foto: www.slaskie.pl