fbpx

O tym, jak poprawić jakość powietrza na Śląskim Konwencie Klimatycznym

Złote Maski za śląskie spektakle
10 listopada 2021
Śląskie pielęgnuje patriotyczne tradycje
12 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

O tym, jak poprawić jakość powietrza na Śląskim Konwencie Klimatycznym

Podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego odbył się panel pt. „Dobre praktyki w miastach i regionach”, który był okazją do dyskusji o projektach związanych z poprawą jakości powietrza.

Wymieniono przykłady podejmowane w Małopolsce, Województwie Śląskim oraz w Kraju Morawsko-Śląskim. Analizowano także możliwości i zakres wsparcia w ramach instrumentu finansowego LIFE.

Wśród prelegentów była m.in. członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała, która podkreślała, jak wielką wagę ma Strategia Zielone Śląskie będąca potężnym motorem napędowym przeprowadzanej w regionie transformacji idącej w kierunku ochrony środowiska naturalnego.

Śląskie przystąpiło też właśnie do programu LIFE, dzięki któremu region otrzyma ogromne dofinansowanie od Komisji Europejskiej.

– W naszym projekcie mamy 80 partnerów samorządowych i dodatkowo 10 merytorycznych jak np. Politechnika Śląska czy Śląski Ogród Botaniczny – zaakcentowała Izabela Domogała. – W ramach tej inicjatywy będziemy organizowali szereg zadań jak np. przywracanie linii kolejowych czy rewitalizację zdegradowanych terenów, na każde z nich możemy przeznaczyć po pół mln euro – dodała.

Uczestnicy podkreślali, jak wielką rolę należy przywiązywać do edukacji proekologicznej.

 

– W Województwie Opolskim przeprowadziliśmy ankiety wśród 1000 osób. Okazało się, że tylko 16 proc. ankietowanych wiedziało, czym jest niska emisja – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

Nacisk na realizację kampanii informacyjnej kładł również Paweł Łyczko z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. – Nie wystarczy docierać do świadomości ludzi poprzez ulotki i social media, potrzebni są lokalni liderzy, którzy zachęcą mieszkańców np. do wymiany starego pieca węglowego. To mogą być nauczyciele, księża – zaznaczył.

W panelu uczestniczył także przedstawiciel Alarmu Smogowego Emil Nagalewski. Co ciekawe, miał dużo dobrych informacji. Okazuje się, że w ostatnim rankingu dotyczącym liczby wymienionych pieców starego typu wśród pierwsze setki gmin z największym wskaźnikiem aż 52 to gminy ze Śląska.

– Jeśli coś robi się stanowczo i konsekwentnie, to procentuje – mówił Emil Nagalewski. – Przykładem jest Rybnik, który przez lata uchodził za polską stolicę smogu, a dziś bardzo wiele się tam zmieniło na lepsze. Dość powiedzieć, ostatnio wpłynęło 4000 wniosków od wymianę tzw. „kopciuchów” i to największa liczba w skali miast i gmin na Śląsku.

Na wymianę pieca starego typu można otrzymać dotację i to nawet do 95 proc. kosztów. Przyznaje je m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, tak jak pozostałe regionalne jednostki.

– Warto pogratulować zarządowi Województwa Śląskiego za doskonale przygotowany projekt, dzięki któremu otrzyma gigantyczny zastrzyk gotówki na realizację proekologicznych zadań – powiedział Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – U nas przygotowujemy dla Śląska 25 mln zł.

Dotacje są konieczne, bo wielu rodzinom nie udałoby się samodzielnie opłacić wymiany pieca. O tym, że jest to opłacalne przekonywała zgromadzonych Izabela Domogała.

– Ja nie ubiegałam się o dotację, fotowoltaikę i pompę ciepła sfinansowałam z własnych oszczędności i to była doskonała inwestycja. Koszty ogrzewania spadły do 80 zł w skali roku – wyliczyła. – Nie ma już czasu, by zasłaniać się tym, że ogrzewanie domu węglem jest tańsze od prądu. Musimy wszyscy się dostosować, bo tu chodzi o nasze zdrowie.