fbpx
Konwent Przewodniczących Sejmików. Wielkopolska przejmie prezydencję
26 września 2022
Stanowiska Konwentu Marszałków Województw z 21 września 2022 r.
12 października 2022
Pokaż wszystkie

Spotkanie Skarbników Województw

W ramach lubelskiej prezydencji nad Konwentem Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej  5-7 października 2022 r. w Lublinie i Zamościu odbyło się spotkanie grupy eksperckiej Skarbników Województw i przedstawicieli komórek organizacyjnych ds. budżetu.

W ciągu dwóch dni delegacje z 10 województw wraz z przedstawicielami Województwa Lubelskiego, Skarbnik Województwa Bożeną Szydło, uczestniczyli w forach dyskusyjnych dotyczących bieżącej sytuacji finansowej w województwach, diagnozie istniejących potrzeb i problemów w tym zakresie. Spotkania poprowadzili m.in. specjaliści z Banku Pekao S.A. i Banku PKO BP oraz przedstawiciele z Kancelarii Prawnej Domański Zakrzewski Palinka.

5 października Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski otworzył spotkanie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, podczas którego poruszono temat analizy i oceny możliwości poprawy sytuacji finansowej Wojewódzkich Samorządowych SPZOZ. Omówione zostały dopuszczalne formy prawne finansowania tej działalności przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł finansowania. W tym celu zaproszony Bank Pekao S.A przedstawił swoją propozycję oraz formę pomocy w ramach aktualnie dostępnych programów, z których można uzyskać wsparcie. Kolejnym ważnym i istotnym tematem poruszonym na spotkaniu była analiza wypracowania wspólnego stanowiska w zakresie realizacji zadania inwestycyjnego w obszarze infrastruktury kolejowej – zadanie Kolej Plus oraz przedstawienie zarówno możliwości prawnych jak i finansowych odpowiedzialności samorządów w zakresie realizacji tego zadania.

Źródło i foto: konwent.lubelskie.pl