fbpx

Spotkanie z ekspertem dla osób współpracujących z sygnalistami

Obradował Zespół Koordynatorów ds. Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej ZWRP
26 czerwca 2024
Czerwcowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
5 lipca 2024
Obradował Zespół Koordynatorów ds. Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej ZWRP
26 czerwca 2024
Czerwcowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
5 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Spotkanie z ekspertem dla osób współpracujących z sygnalistami

Spotkanie dla osób niebędących sygnalistami, które ZWRP zorganizowało w drugiej połowie czerwca, zgromadziło blisko 50 słuchaczy. Prowadząca spotkanie ekspertka w dziedzinie sygnalistów dr Anna Partyka-Opiela uważa, że ich działania są korzystne dla organizacji.

Ustawa o sygnalistach – świeżo podpisana przez Prezydenta – to jeden z najgorętszych tematów dla jednostek samorządowych. Mając to na uwadze, zorganizowaliśmy 18 czerwca spotkanie w tej sprawie dla osób niebędących sygnalistami, ale z nimi współpracującymi.

– Jak zawsze staramy się trzymać rękę na pulsie, stąd pomysł na szereg spotkań i szkoleń dotyczących właśnie sygnalistów. Temat jest nowy, na pewno będzie budził wiele pytań i wątpliwości, dlatego wyprzedzając pewne sprawy, działamy już teraz, dając możliwość naszym członkom w lepszym rozeznaniu się w sprawie. Jestem przekonany, że to automatycznie przełoży się na sprawniejszą adaptację do zmian w urzędach. – mówi dyrektor biura ZWRP dr Jakub Mielczarek.

W spotkaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli zespołów w ramach ZWRP (z Zespołu Koordynatorów ds. ZWRP, Zespołu Koordynatorów ds. Zmian w Kodeksie Pracy, Zespołu Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy ZWRP czy Zespołów Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej ZWRP), jak również osoby niebędące członkami zespołów tematycznych.

Spotkanie poprowadziła dr Anna Partyka-Opiela, partner i szefowa zespołu compliance kancelarii Rymarz-Zdort-Maruta. Wyjaśniła uczestnikom, że przepisy o ochronie sygnalistów mają szansę przynieść bardzo dobre efekty, bo po pierwsze – dadzą poczucie bezpieczeństwa osobom zgłaszającym nieprawidłowości, a – w tym przypadku – sektorowi publicznemu narzucą mechanizmy, które umożliwią przekazywanie takich informacji. Wyzwaniem jest jednak efektywne wdrożenie tych mechanizmów w urzędach.

– Słyszymy wiele pytań. Często sprowadzają się one do tego kto, co i kiedy może zgłaszać. Jak zajmować się zgłoszeniem, jak nim kierować, jak je procedować. To wszystko są nowości i wiemy, że nie dotyczą one samych sygnalistów, ale także osób niebędących sygnalistami, stąd pomysł, żeby zadbać także o nich. Już sam fakt, że w spotkaniu online wzięło udział 45 osób jest dowodem na to, jak potrzebne są to inicjatywy. Już myślimy o kolejnych – mówi Magdalena Golan z biura ZWRP.