fbpx
Półmetek konsultacji strategii rozwoju województwa opolskiego
13 kwietnia 2021
„Powstańcza” moneta rocznicowa w Opolu
27 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Środki na centrum przesiadkowe w Opolu

pociąg

Decyzją Zarządu Województwa Opolskiego niemal 35, 5 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego przy stacji Opole Główne w ramach projektu ,,Czas na przesiadkę w Aglomeracji Opolskiej”. To więcej o 1 milion 400 tys. zł niż wcześniej przyznana kwota.

Centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowym Opole Główne wraz z przebudową infrastruktury drogowej wokół tej inwestycji powstaje w ramach unijnego projektu ,,Czas na przesiadkę w Aglomeracji Opolskiej”. Jego liderem jest samorząd Opola, a partnerami samorządy Krapkowic, Prószkowa, Dobrzenia Wielkiego oraz Gogolina. Jak mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, zwiększenie dofinansowania inwestycji w samym Opolu było możliwe dzięki możliwościom związanym z wyższym kursem euro oraz oszczędnościom poprzetargowym Gogolina i Krapkowic ramach tego projektu. – Warto zatem mieć projekty partnerskie, bo po tych oszczędnościach zdecydowaliśmy o przekazaniu tych pieniędzy do miasta, które – w porównaniu z partnerami – miało najniższy poziom procentowy dofinansowania unijnego – wyjaśnia marszałek.

Cały projekt ,,Czas na przesiadkę w Aglomeracji Opolskiej” to inwestycje, których celem jest rozwój zrównoważonej mobilności oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń uciążliwych dla środowiska. Głównym przedmiotem projektu jest budowa centrum przesiadkowego przy stacji Opole Główne, przebudowa infrastruktury drogowej, w szczególności w zakresie budowy zatok autobusowych oraz budowa i przebudowa ścieżek rowerowych wraz z oświetleniem.

Cały projekt wart jest 60,5 mln zł, z czego teraz unijne dofinansowanie wynosi 40 mln 552 tys. zł. Jego zakończenie przewiduje się na jesień przyszłego roku.