Odpowiedź na stanowisko w sprawie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej
17 lutego 2023Legislacja. Mapa wpływu. Elżbieta Anna Polak
20 lutego 2023Zarząd Związku Województw RP przyjął stanowisko w sprawie zarządzania Wojewódzkimi Ośrodkami Medycyny Pracy i przekazał swoje postulaty do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o podjęcie niezbędnych prac legislacyjnych.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 437) „Kierownikiem wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy jest lekarz specjalista w dziedzinie medycyny pracy lub medycyny przemysłowej”. W opinii Zarządu ZWRP, a także zgodnie z wnioskiem Komisji ds. Ochrony Zdrowia Związku Województw RP, powyższa regulacja wymaga pilnej aktualizacji.
Kto powinien kierować WOMP?
Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy pełnią szczególną funkcję w systemie ochrony zdrowia. Jednak wyraźny brak na rynku lekarzy o określonej specjalizacji powoduje, że coraz częściej pojawiają się problemy z obsadzaniem stanowisk kierowniczych WOMP. Zarząd ZWRP podkreślił także w swoim stanowisku, że ustawa o działalności leczniczej (art. 49) już wprowadza odpowiednie mechanizmy gwarantujące udział lekarza w zarządzaniu placówką. Gdy kierownikiem podmiotu leczniczego nie jest lekarz, wymagane jest przeprowadzenie konkursu na zastępcę kierownika, a ten musi posiadać tytuł zawodowy lekarza, lekarza dentysty i tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny.
Stąd też nie do końca zrozumiałe jest to szczególne uregulowanie, które wiąże się z zarządzaniem Wojewódzkimi Ośrodkami Medycyny Pracy.
Z tego powodu Zarząd Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił się o zmianę zapisów ustawy o służbie medycyny pracy i zrównanie wymogów dotyczących kwalifikacji wymaganych dla stanowiska kierownika WOMP z wymogami dotyczącymi kierowników innych podmiotów leczniczych.
Poniżej zamieszczamy pełną treść stanowiska Zarządu ZWRP ws. kierowników WOMP.