fbpx

Startują prace związane z rozbudową Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku

Najlepsze firmy Pomorza nagrodzono Gryfami Gospodarczymi
Najlepsze firmy Pomorza nagrodzono Gryfami Gospodarczymi
19 września 2023
Pomorska konferenecja Kobiety To Siła
Pomorska konferencja Kobiety To Siła
27 września 2023
Pokaż wszystkie

Startują prace związane z rozbudową Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku

Ponad 360 tys. zł ma kosztować projekt budowlany dwóch budynków poszpitalnych z przeznaczeniem na działalność Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Po remoncie będą w nich działać: Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, Oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży oraz Oddział dziennego z diagnostyką, psychoterapią i rehabilitacją osób dorosłych. To kolejna inwestycja w zdrowie psychiczne mieszkańców regionu.

Umowa została podpisana 20 września 2023 r. Wykonawcą jest spółka Albis Biuro Budowlane z Bielska-Białej. Na przygotowanie projektu przeznaczono siedem miesięcy.

Co będzie po remoncie?

W ramach umowy wykonawca przygotuje projekt remontu dwóch budynków. Po wyłonieniu wykonawcy przebudowy obiektów poszpitalnych i zakończeniu prac budowlanych w budynku A przy ul. Obrońców Wybrzeża 4 w Słupsku będą funkcjonować Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży (II poziom referencyjny) wraz z niezbędną infrastrukturą. Natomiast w budynku B ma działać Oddział dziennego z diagnostyką, psychoterapią i rehabilitacją osób dorosłych z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, które nie wymagają leczenia w oddziale stacjonarnym. Budynek ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mają być w nim też dwa dwuosobowe pokoje w standardzie hotelowym.

– Od wielu lat samorząd województwa wspiera inwestycje w zakresie projektów, przebudowy, rozbudowy i wyposażenia tzw. placówek marszałkowskich. Tym razem przeznaczamy środki na wykonanie projektu remontu budynków dla Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. To bardzo ważny projekt, który dotyczy nieletnich i dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Gdy rozpoczęta inwestycja zostanie zakończona, pacjenci będą mieli komfortowe warunki leczenia w różnych formach terapii, a personel pracy – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Kto skorzysta?

Z budynku A będą korzystać uczące się dzieci i młodzież do 21. r. ż. z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei z budynku B pacjenci z ostrymi zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami schizoafektywnymi, schizofrenią, chorobą afektywną jedno- i dwubiegunową, a także osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych w co najmniej trzymiesięcznej abstynencji. Pomoc będzie też świadczona osobom z zaburzeniami adaptacyjnymi, lękowo-depresyjnymi czy osobowości. Planowana jest terapia dla czterech grup po maksymalnie 15 osób, ogółem 40 do 60 osób. Zajęcia terapeutyczne będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych grup i jej członków. Będą to m.in.: psychoterapia indywidualna i grupowa, socjoterapia grupowa (np.: trening funkcji poznawczych, umiejętności społecznych, kulinarny, budżetowy, higieniczny), psychoedukacja, trening relaksacji i mentalizacji, terapia ruchem, arteterapia, muzykoterapia i elementy psychodramy. Ponadto, planowane są zajęcia poza oddziałem, m.in.: wyjścia do muzeum, biblioteki, kawiarni, kina czy teatru.

źródło: pomorskie.eu


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!