fbpx

Szpital tymczasowy w Gdańsku przyjął pierwszych pacjentów z koronawirusem

samorząd województwa
Unijne wsparcie dla pomorskich szpitali
4 marca 2021
wirus
Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy działa już rok
11 marca 2021
Pokaż wszystkie

Szpital tymczasowy w Gdańsku przyjął pierwszych pacjentów z koronawirusem

covid

Decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia w szpitalu tymczasowym w Gdańsku znajdującym się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11 zwiększono liczbę łóżek internistycznych dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 o 18.

Do dyspozycji chorych zmagających się w COVID-19 obecnie jest 28 łóżek i 10 respiratorowych. W przypadku zajęcia 3/4 z nich zostanie uruchomionych kolejnych 28 łóżek tak, aby w placówce było ich 56. Natomiast w razie potrzeby będzie można zwiększyć liczbę miejsc przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem. W wydzielonej części szpitala od 25 stycznia działa też punkt szczepień przeciwko COVID-19. Szpital był w stanie gotowości od ponad miesiąca. Jest przygotowany na leczenie 400 chorych, a za jego funkcjonowanie odpowiada spółka Copernicus.

To drugi szpital tymczasowy, który uruchomiono na Pomorzu. Pierwszym jest sanatorium MSWiA w Sopocie, do którego pacjenci są przyjmowani od stycznia.

Gdy placówki te przestaną pełnić rolę szpitala tymczasowego, mogą być wykorzystane w różnych sytuacjach kryzysowych. Mogą na przykład zostać szybko przekształcone w szpital dla ofiar katastrofy przemysłowej, żywiołowej czy zamachu terrorystycznego.

Źródło: pomorskie.eu