fbpx
Olgierd Geblewicz
Szpital Wojewódzki w Szczecinie ze modernizowanym budynkiem dla pacjentów z COViD-19
4 marca 2021
covid
Szpital tymczasowy w Gdańsku przyjął pierwszych pacjentów z koronawirusem
10 marca 2021
Pokaż wszystkie

Unijne wsparcie dla pomorskich szpitali

samorząd województwa

Podmioty medyczne, w tym m.in szpitale powiatowe, z województwa pomorskiego dostaną łącznie ponad 7 mln zł. Otrzymane środki przeznaczą m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz opiekę nad chorymi. Wykonane zostaną też niezbędne prace remontowe i budowlane. W związku z pandemią w 2020 r. te podmioty medyczne otrzymały już pieniądze na zakup środków ochrony osobistej i preparatów dezynfekcyjnych .

W podpisaniu aneksu do umów i wręczeniu symbolicznych czeków 2 marca 2021 r. uczestniczyli marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Środki pochodzą z funduszy europejskich dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Powiatowe Centrum Zdrowia otrzyma prawie 2,2 mln zł. Środki te dostaną: Powiatowe Centrum Zdrowia (750 tys. zł), EMC Szpitale – Szpital Zdrowie w Kwidzynie (900 tys. zł) oraz Szpitale Polskie SA – Szpital Polski w Sztumie (520 tys. zł).

Natomiast szpital w Kwidzynie przeznaczy wsparcie na zakup m.in.: aparatu do ciągłego leczenia nerkozastępczego, aparatu do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, aparatu do znieczulenia, aparatu RTG, a także diatermii chirurgicznej oraz pomp strzykawkowych. Z kolei szpital w Sztumie zamierza kupić m.in.: aparaty do EKG, defibrylatory z wyposażeniem, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestaw do intubacji oraz  wózek do transportu pacjentów potencjalnie zakaźnych. Ponadto, zostaną zamontowane listwy i urządzenia montażowe wokół stanowisk intensywnej terapii. Przypomnijmy, że w maju 2020 r. podmioty te otrzymały łącznie 2,9 mln zł.

SPSZOZ w Lęborku dostanie 700 tys. zł. Środki te trafią do: SPSZOZ w Lęborku (200 tys. zł) oraz Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Kartuzach (500 tys. zł). SPSZOZ w Lęborku kupi 4 kardiomonitory i kolumnę endoskopową – tor wizyjny. Natomiast Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach dofinansowanie przeznaczy na zakup m.in.: aparatów USG (w tym USG wielofunkcyjnego z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej płuc), bronchoskopu i defibrylatora z wyposażeniem. W maju 2020 r. te podmioty otrzymały łącznie 1,6 mln zł.

Źródło i foto: pomorskie.eu