fbpx

Szpital Wojewódzki w Szczecinie ze modernizowanym budynkiem dla pacjentów z COViD-19

badania laboratoryjne
Śląskie przebadało warianty koronawirusa. Oto wyniki
26 lutego 2021
samorząd województwa
Unijne wsparcie dla pomorskich szpitali
4 marca 2021
Pokaż wszystkie

Szpital Wojewódzki w Szczecinie ze modernizowanym budynkiem dla pacjentów z COViD-19

Olgierd Geblewicz

Będący na pierwszej linii walki z pandemią w regionie Szpital Wojewódzki w Szczecinie zmodernizował w lokalizacji przy ul. Arkońskiej budynek „G”. To medyczna przestrzeń w całości przeznaczona do leczenia COViD-19. Dzięki zakończeniu prac remontowych na potrzeby pacjentów z koronawirusem utworzonych zostało 28 łóżek intensywnej opieki medycznej oraz 60 łóżek szpitalnych dla chorych wymagających tlenoterapii. Przebudowa obiektu była możliwa dzięki dodatkowym eurofunduszom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. We wtorek, 2 marca 2021 roku odbyło się otwarcie budynku, w którym uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor placówki Małgorzata Usielska, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych dr Jolanta Niścigorska-Olsen oraz ordynator Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć dr Zenon Czajkowski.

Nieustępująca pandemia i rosnąca liczba pacjentów sprawiła, że placówka zdecydowała o uruchomieniu nowego miejsca hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem Szpital Wojewódzki w Szczecinie jest największą na Pomorzu Zachodnim jednostką leczenia pacjentów z COVID-19. W ostatnich miesiącach liczba hospitalizowanych pacjentów zakażonych SARS-COV-2 sięgała blisko 400 osób. Niemalże wszystkie oddziały specjalistyczne lecznicy w lokalizacji przy ul. Arkońskiej stały się oddziałami „covidowymi”, co w konsekwencji uniemożliwiało hospitalizację pacjentów niezakażonych, z innymi niż COVID-19 schorzeniami.

– Nie wiemy ile potrwa pandemia, nie mamy pewności, że nastąpi to nawet do końca 2021 roku. Z koronawirusem będziemy zatem musieli nauczyć się żyć. W tej sytuacji zdecydowaliśmy o remoncie budynku „G” i stworzeniu nowej przestrzeni dla pacjentów z COViD-19. Chcieliśmy, aby była to swoista rezerwa do obsługi pacjentów z koronawirusem. Dziękuję dyrekcji szpitala, personelowi medycznemu oraz technicznemu. Doceniam ich wysiłek, by w tak krótkim czasie zmodernizować obiekt. Słowa podziękowań należą się także Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, bo wiele sprzętów w obiekcie to ich zasługa – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Uruchomienie wyremontowanego budynku i przeniesienie tam części pacjentów z  COVID-19 pozwoli na stopniowe uruchamianie oddziałów szpitalnych oraz Zintegrowanego Bloku Operacyjnego dla pacjentów niezakażonych Sars-CoV-2. Umożliwi to także reorganizację pracy Szpitala w taki sposób, by oddziały specjalistyczne mogły – przynajmniej częściowo – rozpocząć funkcjonowanie w „normalnym” trybie.

 

– Przez ostatnie 3 miesiące skupieni byliśmy na remoncie budynku „G”. Oczywiście liftingu wymaga elewacja obiektu, która mamy w planach, ale te prace nie będą wpływać na leczenie pacjentów. Bez uruchomienia tego miejsca szpital nie mógłby stopniowo wracać do regularnej pracy szczególnie na OIMI-ie, bo placówka prowadzi przecież zarówno covidową jak i niecovidową działalność. Dzięki otwarciu nowej przestrzeni uruchomimy ponownie chirurgię i neurochirurgię. Liczę, że już niebawem te pozytywne zmiany odczują pacjenci. Za wykonaną pracę i pełne zaangażowanie dziękuję całemu zespołowi medycznemu, technicznemu i administracyjnemu – mówiła dyrektor szpitala Małgorzata Usielska.

 

Przebudowa budynku „G” polegała na przystosowaniu go do leczenia pacjentów z COVID-19. Na parterze utworzono stanowiska dla pacjentów wymagających podłączenia do respiratora. Jest to kilka sal intensywnej opieki medycznej z monitoringiem, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz łóżka przeznaczone dla 28 pacjentów. Na pierwszym oraz drugim piętrze przebudowa miała na celu przede wszystkim utworzenie oddzielnych dla każdej sali chorych węzłów sanitarnych, wykonania nowej instalacji gazów medycznych oraz przebudowę instalacji elektrycznych. Utworzono w większości pokoje jedno- lub dwułóżkowe oraz kilka trzyłóżkowych. Na pierwszym oraz drugim piętrze znajduje się w sumie 60 łóżek szpitalnych, przystosowanych dla pacjentów wymagających tlenoterapii. Dodatkowo wyremontowane zostały korytarze, dyżurki pielęgniarek, gabinety zabiegowe, pomieszczenia dla personelu oraz pomieszczenia pomocnicze. Obecnie w jednostce leczonych jest 210 chorych zakażonych koronawirusem.

Remont budynku „G” to dodatkowy element projektu związanego z powstaniem nowoczesnego Oddziału Nefrologii, Oddziału Neurologii oraz Oddziału Udarowego. Kosztował ok. 6,6 mln zł. Blisko 5,2 mln zł przyznał placówce Urząd Marszałkowski. To ponad 300 tys. zł z budżetu województwa i prawie 4,9 mln zł z unijnych środków pochodzących z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Przekazanie eurofunduszy było możliwe dzięki elastycznemu podejściu Komisji Europejskiej w dobie pandemii do wydatkowania środków UE na inwestycje oraz decyzji władz samorządu województwa z grudnia ub.r. W realizacji przedsięwzięcia partycypował również budżet państwa w wysokości 600 tys. zł.

źródło i foto: wzp.pl