fbpx
szczepienie
Praca zdalna dla zaszczepionych. Nowatorskie rozwiązania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego
19 listopada 2021
maseczki
Walka z pandemią. Nowe obostrzenia od 1 grudnia
29 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Szpital tymczasowy w Hali Expo w Łodzi

Od 1 grudnia br. szpital tymczasowy w Hali Expo w Łodzi znów będzie przyjmować chorych na COVID-19. O decyzji 25 listopada br. poinformowali wojewoda Tobiasz Bocheński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

– Niestety nadszedł ten dzień, kiedy musimy poinformować, że szpital tymczasowy dla województwa łódzkiego zostanie ponownie uruchomiony – mówił w czwartek rano podczas konferencji prasowej wojewoda łódzki.

Na terenie Łódzkiego w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 29 szpitali. Większość posiada oddziały covidowe. Znajduje się w nich ponad 1500 osób, chorujących na COVID-19, w różnym stanie zdrowia. W szpitalach Łódzkiego przygotowano dla tych pacjentów ok. 1800 łóżek.

Wojewoda zaznaczył, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień możemy dziś mówić o w miarę normalnym funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Dla pacjentów nadal dostępne są łóżka internistyczne i wielu specjalizacji, które nie były dostępne dla chorych podczas trzeciej fali pandemii.

– Uruchamiamy szpital tymczasowy po to, by inne placówki mogły funkcjonować normalnie – dodał podczas konferencji prasowej marszałek Grzegorz Schreiber. – Te wyłączenia oddziałów, które nastąpiły z powodu pandemii, nie zaburzyły normalnego funkcjonowania placówek. Dziś mamy większe doświadczenie, dokonaliśmy przeglądu sprzętu, poprawiliśmy wszystko, co w przeszłości było mankamentem. Dziękuję za dobrą współpracę ze służbami wojewody. Dziś największy ciężar walki z epidemią bierze na siebie szpital Biegańskiego, którego oddziałem zamiejscowym będzie szpital tymczasowy w Hali Expo.

Szpital w Hali Expo zacznie funkcjonować 1 grudnia. Tego dnia zostanie uruchomionych dokładnie 66 łóżek. – Uruchomienie szpitala tymczasowego nastąpi w etapach – informuje dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Olsiński. – Liczbę łóżek oczywiście będziemy zwiększać.

– Jesteśmy przygotowani zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technicznym – zapewnia dyrektor szpitala im. W. Biegańskiego Krzysztof Zarychta. – Kadra jest przygotowana, będą to pracownicy naszego szpitala plus osoby, które zgłosiły w ostatnim czasie chęć pracy w szpitalu tymczasowym. Oczywiście, jeśli będzie konieczność zwiększenia liczby łóżek, kadra również zostanie powiększona. Już teraz zachęcam wszystkie osoby chętne, cały personel medyczny, który chciałby nasz wesprzeć w tym trudnym zadaniu, do kontaktu ze szpitalem Biegańskiego.

Co niezwykle istotne, pacjenci w Hali Expo zostaną objęci również opieką psychologiczną i rehabilitacyjną. – Dlatego podjęliśmy decyzję o uzupełnieniu zespołu specjalistów w szpitalu o psychologa i rehabilitanta. Wielu pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu zarażenia covidem, jest w złej kondycji psychicznej – podkreślał, tuż po konferencji, marszałek Schreiber. – Strach, osamotnienie – to są emocje, które nie sprzyjają organizmowi w zwalczeniu choroby. Dlatego na stałe nad pacjentami będzie czuwał od teraz psycholog. Rehabilitanci natomiast będą wspierali pacjentów w powrocie do sprawności. Chorzy po długim leżeniu, po ciężkiej chorobie potrzebują rehabilitacji, wzmocnienia mięśni, by szybciej wrócić do sprawności i móc opuścić szpital.

Koszty uruchomienia szpitala tymczasowego to jak dotąd ok. 11 mln zł.

Źródło i foto: lodzkie.pl