fbpx
Szpital tymczasowy w Hali Expo w Łodzi
26 listopada 2021
oddech
Pandemia. Komisja Zdrowia ZWRP apeluje do rządzących
3 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Walka z pandemią. Nowe obostrzenia od 1 grudnia

maseczki

Zakaz lotów do siedmiu krajów leżących na południu Afryki a także wydłużona kwarantanna do 14 dni bez możliwości zwolnienia testem – to nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia br. w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. Zmienią się też limity dotyczące m.in. gastronomii, kościołów i hoteli.

Rząd wprowadza zasady, mające na celu uszczelnienie granic. Wprowadza zakaz lotów do 7 krajów z Afryki – Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów będą miały 14 dni kwarantanny, z której nie będzie możliwości zwolnienia testem. Zmieniają się także zasady dla podróżujących do Polskie spoza strefy Schengen. Kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni. Zwolnienie z niej może nastąpić dopiero po 8 dni, po wykonaniu testu PCR.

Będą nowe ograniczenia w usługach – dotyczące m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. Chodzi o to, że dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc.