fbpx

Szpital wojewódzki w Białymstoku uruchomił oddział covidowy

Pomoc dla śląskich szpitali
4 grudnia 2020
seniory, pomoc
Pomoc społeczna na Mazowszu
8 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Szpital wojewódzki w Białymstoku uruchomił oddział covidowy

łóżko w szpitalu

Gotowych jest 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie ich jeszcze niemal drugie tyle. Powstanie także nowy oddział intensywnej terapii. W piątkowym (04.12) otwarciu „oddziału covidowego” Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku udział wziął marszałek Artur Kosicki.

Umiejscowiony jest on w budynku szpitala przy ul. Wołodyjowskiego 2/1, w którym mieścił się do tej pory Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Na dostosowanie obiektu do nowej funkcji samorząd podlaski przeznaczył kwotę prawie 220 tys. zł.

Marszałek Kosicki przekazał dyrekcji, personelowi szpitala, a także wykonawcy prac budowlanych słowa podziękowania, „że w tak szybkim tempie, dzień i noc” pracowali, by jak najszybciej uruchomić oddział.

W piątek uruchomionych zostało 45 łóżek znajdujących się na pierwszym piętrze obiektu. Sale dla chorych są 2-3 osobowe, wyposażone w gniazda tlenu medycznego. Skompletowany został już także personel oddziału.

Nowy OIT będzie funkcjonował przy już istniejącym. Jego uruchomienie wymagało m.in. prac dotyczących systemu wentylacji, które kwotą 800 tys. zł sfinansował podlaski samorząd.

Dofinansowanie powstania oddziału dla chorych na COVID-19 to kolejne pieniądze, którymi Zarząd Województwa Podlaskiego wsparł jednostki ochrony zdrowia w walce z pandemią. Do tej pory na ten cel przeznaczył on łączną kwotę ponad 60 mln zł z funduszy europejskich i budżetu Województwa.

Przekazane środki finansowe przeznaczone zostały m.in. na zakup ambulansów, sprzętu medycznego, środki ochrony indywidualnej oraz prace budowlane i roboty modernizacyjne.

Źródło: wrotapodlasia.pl