fbpx
Mikołaj Kopernik
Poznaj region kujawsko-pomorski z przewodnikiem Eskapada
20 maja 2021
Piotr Całbecki
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego
8 czerwca 2021

W piątek (4 czerwca) w 70. rocznicę urodzin wybitnego polskiego lekkoatlety Bronisława Malinowskiego odbędzie się organizowany przez Urząd Marszałkowski bieg sztafetowy z Bydgoszczy i Torunia do Grudziądza. To jedno z wydarzeń wpisujących się w ustanowiony przez sejmik województwa rok gwiazdy Królowej Sportu i nadchodzące Święto Województwa. Na mecie będzie można obejrzeć mobilną wystawę plenerową poświęconą tej wybitnej postaci.

 

– Po sukcesie organizacyjnym i promocyjnym sztafety z Bydgoszczy i Torunia do Pucka z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem postanowiliśmy uczcić 70. rocznicę urodzin Bronka Malinowskiego kolejnym biegiem w formie sztafet. Zapraszam do udziału! – zachęca marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

Sztafety wystartują w piątek (4 czerwca) z rynku Starego Fordonu w Bydgoszczy (godzina 9.45) oraz z placu Teatralnego przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (o godzinie 9). Kolumny biegaczy połączą się w Chełmnie, przebiegając odpowiednio 35 (z Bydgoszczy) i 45 kilometrów (z Torunia). Następnie połączone siły sztafet ruszą wzdłuż prawego brzegu Wisły przez Górne Wymiary (powiat chełmiński) i Szynych (w powiecie grudziądzkim) do Grudziądza. Meta na stadionie Grudziądzkiego Klubu Sportowego Olimpia – macierzystego klubu Bronisława Malinowskiego.

 

Do udziału zaproszone są maksymalnie ośmioosobowe zespoły sztafetowe (kluby sportowe, grupy nieformalne). Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę startową, a na mecie medal za ukończenie zawodów. Organizator zapewnia również transport drużyn z Grudziądza na miejsce startu – do Bydgoszczy lub Torunia. Zapisy trwają.

 

 

Na mecie będzie można obejrzeć wystawę „Bronisław Malinowski – sportowa ikona Grudziądza”  składającą się z 16 plansz prezentujących tego wyjątkowego lekkoatletę w dekadzie jego największych sportowych sukcesów. Wśród prezentowanych zdjęć znalazły się fotografie m.in. z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972 rok) i Moskwie (1980 rok) oraz z biegu po złoto podczas mistrzostw Europy w Rzymie w 1974 roku.

 

Wśród inicjatyw wspieranych przez samorząd województwa znalazły się:
– produkcja filmu biograficznego o Bronisławie Malinowskim,
– wykonanie muralu z wizerunkiem Malinowskiego w Grudziądzu,
– przygotowanie wystawy stałej „Biegnij, Bronek biegnij…” w Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

 

W obchody wpisany jest również cykl biegów o Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego – w Inowrocławiu, Piotrkowie Kujawskim (powiat radziejowski), Unisławiu (w powiecie chełmińskim), Żninie, Brześciu Kujawskim (powiat włocławski), Ciechocinku (powiat aleksandrowski), Lipnie, Rypinie, Lubiewie (w powiecie tucholskim), Grudziądzu, Tucholi i Gniewkowie (powiat inowrocławski).