fbpx
VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki
VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki
20 listopada 2023
158. sesja EKR z udziałem Marszałka Województwa Małopolskiego
4 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Technologiczna moc Krakowa i Małopolski

W Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego odbyło się XX Forum Przedsiębiorców Małopolski – największe wydarzenie biznesowe w regionie. Tematem przewodnim tej edycji była „Technologiczna moc Krakowa i (Mało)Polski”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Józef Gawron i Kazimierz Barczyk – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Forum Przedsiębiorców Małopolski to cykliczne wydarzenie, które gromadzi przedstawicieli świata biznesu, nauki i administracji. Jego celem jest integracja i ułatwienie wymiany informacji, opinii i doświadczeń. Forum stanowi jednocześnie przestrzeń do promocji małopolskich firm, ich usług i produktów.

Tematem XX edycji Forum był wpływ firm technologicznych i nauki oraz inwestycji w rozwój nowoczesnych technologii na rozwój naszego regionu. Wystąpienie otwierające „Innowacyjna Małopolska – magnes przyciągający nowe inwestycje” wygłosił Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Małopolska to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie. Jedyny, który posiadając tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości otrzymał dodatkowo specjalne wyróżnienie tego konkursu w roku 2024. To potwierdzenie dużego uznania dla działań jakie podejmujemy na rzecz wspierania przedsiębiorczości i rozwoju regionalnej gospodarki – powiedział Józef Gawron.

Nasz region ma wielki potencjał i z każdym rokiem coraz lepiej go wykorzystuje. Rozwój Małopolski oparty jest na siedmiu inteligentnych specjalizacjach, stanowiących priorytetowe branże dla regionalnej gospodarki. One ukierunkowują nasze działania. Obecnie jednym z kluczowych obszarów naszych działań jest budowa ekosystemu wodorowego – podkreślił wicemarszałek.

Zaznaczył przy tym, że Małopolska podjęła działania w tym obszarze jako jeden z pierwszych regionów w Polsce. – Potencjał technologii wodorowych jest olbrzymi, a my upatrujemy w nich swoją szansę na dalszy wzrost innowacyjności i konkurencyjności – podsumował.

Wystąpienie w części inauguracyjnej wygłosił także Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Miasta Krakowa. Zwrócił w nim uwagę, że miasto stało się prawdziwym potentatem w zakresie innowacji dzięki wykształconej kadrze inżynierskiej. – Kraków skutecznie przyciąga globalne firmy, świadczące usługi dla nowoczesnego biznesu – podkreślił.

Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano m.in. o wpływie innowacji na rozwój Małopolski, o tym, jak postęp technologiczny zmienił rynek pracy i jakie skutki dla naszego życia niesie za sobą rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji. W panelu „Technologia – edukacja, etyka, biznes” wzięli udział: dr inż. Jacek Kasz – Dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, Robert Łasa – Country manager KSTAR New Energy Co., Jacek Przybylski – Dyrektor Cisco Global Services Center w Krakowie oraz dr Kamil Szpyt, Adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. W dyskusji „Technologia a rozwój regionu” uczestniczyli: Andrzej Bańka – Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Aleksandra Drabczyk – Senior Manager Excellence Deployment FS, Philip Morris International, Leszek Rożdżeński – Wiceprezydent Izby Przemysłowo Handlowej w Krakowie, Mateusz Szulc – Główny Ekspert w Departamencie Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Katarzyna Wysocka – Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa.

Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Piotr Buła – Kierownik Katedry Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który wygłosił wystąpienie „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”.

W trakcie forum po raz pierwszy zostały wręczone nagrody dla laureatów rankingu „Złota Setka Małopolski. Statuetki wręczono przedstawicielom tych małopolskich firm, które odniosły największe sukcesy sprzedażowe. Podstawowym kryterium rankingu był przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku.

Forum Przedsiębiorców Małopolski

Forum Przedsiębiorców wywodzi się ze stałej rubryki o tej samej nazwie publikowanej na łamach Dziennika Polskiego. Od 2014 r. jest znane jako cykl konferencji (edycje wiosenne i jesienne) dedykowanych małopolskim przedsiębiorcom, poruszających najistotniejsze tematy gospodarcze i społeczne mające wpływ na rozwój biznesu w Małopolsce. Forum stanowi przestrzeń wymiany myśli, jest miejscem spotkań i dyskusji lokalnych społeczności biznesowych, ekspertów z zakresu ekonomii, prawa i podatków, a także przedstawicieli nauki oraz administracji rządowej i samorządów.

źródło: malopolska.pl