fbpx

Tramwaj z Łodzi do Konstantynowa wraca na tory

Łódzki WRDS o środkach z KPO
Łódzki WRDS o środkach z KPO
23 czerwca 2024
Nowoczesny ambulans dla Łódzkiego
Nowoczesny ambulans dla Łódzkiego
8 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Tramwaj z Łodzi do Konstantynowa wraca na tory

Na 1 lipca zaplanowano przywrócenie komunikacji tramwajowej między Łodzią a Konstantynowem Łódzkim. Modernizacja zamkniętej w 2019 roku trasy była możliwa dzięki unijnemu wsparciu z samorządu województwa łódzkiego.

W piątek 28 czerwca po wyremontowanym torowisku po raz pierwszy, testowo, przejechał tramwaj. Regularne kursy na trasie z Łodzi do Konstantynowa mają się rozpocząć 1 lipca. Linia 43 wiedzie od skrzyżowania ul. Legionów z al. Włókniarzy w Łodzi do pl. Wolności w Konstantynowie. Tramwaje będą zmieniać tu kierunek jazdy na zmodernizowanym trójkącie manewrowym. Kurs całą trasą będzie trwał 20 minut. Tramwaje mają kursować co 15 minut.

Linia tramwajowa łącząca Łódź i Konstantynów Łódzki należała do najstarszych w kraju. Uruchomiono ją w 1910 roku. Została zamknięta w marcu 2019 roku, bo stan techniczny torowiska zagrażał bezpieczeństwu pasażerów. Modernizacja trasy rozpoczęła się w roku 2022. Przebudowa została podzielona na dwie części. Za remont łódzkiego odcinka odpowiadały władze Łodzi. Za roboty w części konstantynowskiej odpowiedzialny był tutejszy samorząd. W obu miastach inwestycja była projektem ważnym dla rozwoju komunikacji. Modernizacja trasy kosztowała około 81 mln zł. Obie części inwestycji samorząd województwa łódzkiego wsparł dotacjami z Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ. Dotacja dla Konstantynowa wyniosła 19,3 mln zł. Łódź otrzymała blisko 29, 4 mln zł.

Nowe torowisko i trakcja powstały wzdłuż ul. Konstantynowskiej w Łodzi aż do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. To w sumie 7 kilometrów trasy. Roboty polegały nie tylko na modernizacji torów i przystanków, ale objęły również budowę nowych mostów i poprawę systemu sterowania ruchem.

Przypomnijmy, że wcześniej przy wsparciu samorządu województwa przywrócone zostały trasy tramwajowe z Łodzi do Zgierza oraz z Łodzi do Pabianic. Tutaj także wiązało się to z gruntowanymi przebudowami torowisk. Na pierwszą linię tramwaje wróciły w grudniu 2021. Tramwaje z Łodzi do Pabianic zaczęły ponownie kursować w lipcu ubiegłego roku.

lodzkie.pl