fbpx

Trwa IV Kongres Czystego Powietrza

spotkanie
Interreg. Rozpoczynają się spotkania informacyjne resortu funduszy
10 marca 2021
monety
Regiony wiedzą, jak zarządzać funduszami unijnymi
11 marca 2021
Pokaż wszystkie

Trwa IV Kongres Czystego Powietrza

marszałek Adam Struzik

Dziś rozpoczyna się IV Kongres Czystego Powietrza, największe wydarzenie na Mazowszu poświęcone ochronie powietrza. Weźmie w nim udział ponad 700 uczestników. Wśród nich samorządowcy, eksperci, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy. Władze Mazowsza uruchomiły także nabór na projekty dotyczące ochrony powietrza i mikroklimatu. Do rozdysponowania jest 11 mln zł. Prowadzone są także prace nad zmianą przepisów uchwały antysmogowej, m.in. dla Warszawy.

 Działania na rzecz ochrony środowiska – to główny temat IV Kongresu Czystego Powietrza, który odbywa się 10-11 marca w Warszawie. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, tegoroczna – częściowo zdalna – forma kongresu pozwala wziąć w nim udział wszystkim samorządowcom i podmiotom, dla których troska o poprawę jakości powietrza na Mazowszu jest szczególnie ważna. – Walka o czyste powietrze musi być dziś priorytetem, zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i lokalnym. Kluczowe w tej sytuacji są nie tylko podejmowane rozwiązania prawne, ale też skuteczna edukacja. Stąd też kongres ma za zadanie połączyć we wspólnej dyskusji przedstawicieli różnych środowisk i instytucji – dodaje marszałek, który jest jednym z prelegentów Kongresu.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele władz i samorządów z całej Polski, przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci z zakresu ochrony środowiska i medycyny, działacze organizacji pozarządowych i dziennikarze. W debatach wezmą udział m.in. dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka (Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny), Andrzej Urbanik (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce) oraz Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy).

11 mln zł na wsparcie samorządów lokalnych

Władze Mazowsza w tym roku przeznaczyły duże środki na wsparcie lokalnych samorządów w ich proekologicznych inwestycjach. Właśnie ruszył nabór wniosków do jednego z autorskich programów samorządu Mazowsza, jakim jest Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021. Wnioski można składać do 26 marca br. W puli jest 11 mln zł. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu dwóch edycji dofinansowano aż 370 zadań dotyczących ochrony powietrza, przeznaczając na ten cel niemal 26 mln zł. Samorząd Mazowsza pomógł również w budowie stacji meteorologicznych w regionie. W tym roku gminy mogą starać się m.in. o dofinansowanie inwentaryzacji źródeł ciepła, kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej czy zakupu i montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W ramach ochrony mikroklimatu będą to m.in. inwestycje w tworzenie i rewitalizację terenów zielonych, stacje meteorologiczne czy retencjonowanie wody deszczowej. Samorządy mogą liczyć na wsparcie w wysokości maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. Jak podkreśla przewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska – To inwestycje, na które często w budżetach samorządów lokalnych brakuje środków. A nasz program ochrony powietrza i mikroklimatu to szansa na 30 tys. zł dofinansowania w przypadku zakupu stacji meteorologicznej a pozostałych przedsięwzięć nawet do 200 tys. złpodkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

 Warszawa bez węgla?

 W województwie obowiązuje uchwalona przez sejmik w 2017 r. uchwała antysmogowa, która ograniczyła stosowanie złej jakości paliw stałych i użytkowanie niespełniających norm pieców, tzw. kopciuchów. Aby przyspieszyć tempo wprowadzanych zmian i szybciej osiągnąć poprawę jakości powietrza na terenie województwa, władze Mazowsza chcą wypracować kolejne rozwiązania. W związku z ubiegłoroczną deklaracją miasta stołecznego Warszawy o stopniowym odchodzeniu od palenia węglem, dla stolicy zostaną przygotowane bardziej restrykcyjne przepisy.

Przy opracowywaniu zmian w zapisach uchwały antysmogowej trzeba jednak brać pod uwagę zróżnicowane potrzeby i warunki ekonomiczne lokalnych samorządów. Dlatego przed rozpoczęciem prac nad nowymi przepisami samorząd województwa zaprosił wszystkie mazowieckie gminy do wypowiedzenia się w kwestii uchwały. Urząd marszałkowski przeprowadził także dodatkowe analizy różnych wariantów zakazów i ograniczeń oraz ich wpływu na stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Zgromadzony materiał pozwoli wypracować odpowiednie regulacje zarówno dla Warszawy, jak i pozostałej części Mazowsza. Dlatego deklarowany termin wprowadzenia zakazu palenia węglem w Warszawie od 2024 r. jest w tej chwili niezagrożony. Zmiany w uchwale antysmogowej zostaną wkrótce zredagowane i po przeprowadzeniu konsultacji, poddane pod głosowanie sejmiku województwa. W tym czasie m.st. Warszawa może samodzielnie podejmować kolejne działania przygotowujące mieszkańców stolicy do wprowadzenia zakazu.

Kongres online

Transmisję tegorocznego Kongresu Czystego Powietrza można śledzić online na stronie Transport Publiczny oraz w mediach społecznościowych samorządu województwa mazowieckiego, m.in. na profilu marszałka województwa mazowieckiego oraz rzecznika prasowego urzędu marszałkowskiego.