fbpx

Trzeci Samorządowy Kongres Trójmorza już 16-17 maja w Lublinie – ostatnie dni na rejestrację

Zespół Koordynatorów ds. Kontroli Zarządczej i Audytu
Powołanie Zespołu Kordynatorów ds. Kontroli Zarządczej i Audytu przy ZWRP
10 maja 2023
Spotkanie Fit for 55: wyzwania i szanse dla europejskich regionów i gmin
15 maja 2023
Zespół Koordynatorów ds. Kontroli Zarządczej i Audytu
Powołanie Zespołu Kordynatorów ds. Kontroli Zarządczej i Audytu przy ZWRP
10 maja 2023
Spotkanie Fit for 55: wyzwania i szanse dla europejskich regionów i gmin
15 maja 2023
Pokaż wszystkie

Trzeci Samorządowy Kongres Trójmorza już 16-17 maja w Lublinie – ostatnie dni na rejestrację

Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie

Już po raz trzeci na wydarzeniu gospodarczym w Lublinie spotkają się przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), partnerzy strategiczni i przedstawiciele regionów partnerskich. Kongresowi patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a partnerem merytorycznym ZWRP.

Idea Trójmorza powstała w 2015 r., a zaczęła się od spotkania prezydentów Polski i Chorwacji. Dalej potoczyło się to tak, że w inicjatywie uczestniczy 12 państw – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. I dodaje – Koncepcja podjęcia współpracy europejskiej na nieco zaniedbanej osi północ–południe była podnoszona wiele lat wcześniej już przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Umacnianie polskiej podmiotowości i samodzielności w stosunkach międzynarodowych uważał on za niezwykle ważną kwestię, dlatego w kolejnych latach klarowała się coraz bardziej idea Trójmorza.  

Samorządowy Kongres Trójmorza stanowi platformę spotkań i dyskusji ekspertów oraz praktyków ze świata nauki, polityki i biznesu dwunastu krajów Inicjatywy Trójmorza. W poprzedniej, drugiej, edycji wydarzenia wzięło udział ponad tysiąc osób z 25 krajów: 900 osób uczestniczyło stacjonarnie, zaś blisko 150 osób wybrało opcję online. Tematem przewodnim ubiegłorocznej edycji były wyzwania i ryzyka, których doświadcza światowa gospodarka w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, a także kierunkom współpracy Inicjatywy z Ukrainą. Jak będzie w tym roku?

Spotykamy się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym z reprezentantami 12 krajów Inicjatywy Trójmorza, by poruszyć ważne tematy dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Kongres rozpoczniemy dyskusją na temat obronności, bezpieczeństwa w regionie i tego, co wynika dla nas z geopolitycznego kontekstu, w którym funkcjonujemy. Nie zabraknie także rozmów o bezpieczeństwie energetycznym, transporcie międzynarodowym czy międzynarodowej współpracy ośrodków naukowych. – zapewnia Jarosław Stawiarski.

 

Uroczystego otwarcia Kongresu dokona Prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Następnie będzie można wziąć udział w panelach dotyczących m.in. przyszłości inicjatywy Trójmorza w nowym kontekście regionalnym, bezpieczeństwa w regionie czy sieci uniwersytetów w regionie. Celem tej ostatniej inicjatywy jest zacieśnienie międzynarodowej współpracy międzyuniwersyteckiej, owocem czego mają być: prestiżowe publikacje, duże projekty, europejskie granty itp.

Nie zabraknie także silnych akcentów „ukraińskich”, podczas których będzie okazja do podsumowania stanowisk wybranych państw 3SI w zakresie agresji rosyjskiej na Ukrainę i możliwych polach współpracy w ramach 3SI z tym państwem, ale także do dyskusji o wyzwaniach stojących przed samym formatem w kontekście wojny, do których zalicza się przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa regionu i kryzys ekonomiczno-energetyczny.

Odbędzie się także debata poświęcona cyfrowemu rozwojowi. Będzie to okazja do rozmowy o wyzwaniach, przed jakimi stoimy i próby odpowiedzi na pytanie: Czy region Trójmorza już za kilka lat może stać się drugą „Doliną Krzemową”?

Eksperci w zakresie handlu i współpracy międzynarodowej zidentyfikują natomiast źródła konkurencyjności gospodarek krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wskażą zagrożenia, jakie napotykają i mogą napotkać w przyszłości przedsiębiorcy. Prelegenci postarają się wszystkie te aspekty usystematyzować, a na ich podstawie zaproponować wizję dalszego, niezakłóconego rozwoju i współpracy gospodarczej w regionie.

Dokładna agenda pod tym linkiem
Rejestracja na wydarzenie (także online) trwa tylko do 12 maja! Można to zrobić przez stronę pod tym linkiem