Zebra wkroczyła na drogi Opolskiego
11 września 2023Pół miliarda na „Opolską pozytywną edukację”
24 września 2023Poznaliśmy kolejne perełki turystyczne województwa opolskiego, które otrzymały tytuł „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego – Certyfikat OROT 2023”. Wśród nich znane i uczęszczane atrakcje, ale także odkrycia, które zdobywają coraz szersze grono odbiorców.
To już XIV edycja Certyfikatów Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Do tej pory certyfikatem bądź wyróżnieniem zostały znakomite obiekty i atrakcje turystyczne, które znane są nie tylko w województwie, ale w kraju i poza jego granicami. Wśród nich m.in. Zamek Moszna, Szlak Kulinarny Opolski Bifyj, Zamek Niemodlin, Karolinka Golf Park czy wciąż się rozwijający Opolski Szlak Winnic. Warto wspomnieć, że w tym roku obchodzimy jubileusz 20.lecia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Jak podkreślił marszałek Andrzej Buła, organizacja, który zrzesza 180 członków ma ogromny potencjał kadrowy, organizacyjny i finansowy. – Jubileusz 20-lecia OROT-u pokazuje, że ludzie w nim zrzeszeni byli bardzo wytrwali. To wszystko od wielu lat spaja dyrektor Piotr Mielec. To osoba, która świetnie nadąża za trendami w turystyce i bacznie obserwuje możliwości, jakie się pojawiają. Te dwie dekady, to dwie perspektywy unijne. Szczególnie ta pierwsza 2007-2013 przewidywała duże dotacje na turystykę. Ludzie potrafili optymalnie je wykorzystać i stworzyć bazę hotelową czy restauracyjną. Nowa perspektywa unijna, także stawia spore możliwości w tej branży – wyjaśnił marszałek. Jak dodał, budowanie turystyki zaczyna się „tuż obok nas”. – Wyróżnione zostały też Lokalne Grupy Działania, za to że tworzą produkty lokalne. Turystyka zaczyna się tak naprawdę blisko nas. Niekiedy mamy trzy wolne godziny, gdzie możemy pojechać rowerem na wycieczkę, następnie jest turystyka jednodniowa i czego bardzo byśmy chcieli, aby jak najwięcej osób przyjeżdżało z zewnątrz – podkreślił Andrzej Buła.
Certyfikaty już po raz czternasty!
– Certyfikaty staramy się przyznawać tym atrakcjom, które są już produktami albo kroczą już w tym kierunku. Chodzi o to, aby Ci, którzy są właścicielami lub zarządzają daną atrakcją tworzyli gotową ofertę dla turystów. Nie wystarczy samo atrakcyjne miejsce, ale trzeba stworzyć pakiet usług. Doskonałym przykładem jest właśnie Zamek Moszna. To oferta noclegowa, trasy turystyczne, piękny park, fontanna i restauracja znajdująca się na szlaku Opolski Bifyj. Do tego kolonie tematyczne, konferencje. Certyfikat OROT to dodatkowa promocja w kraj i za granicą. Te produkty pojawiają się w kampaniach promocyjnych – wyjaśnił Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
W tym roku kapituła postanowiła przyznać cztery „Certyfikaty 2023” oraz sześć wyróżnień w tej kategorii. Certyfikaty otrzymali: Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik za „Bastion św. Jadwigi w Nysie”, Bever sp. z o.o. za „Kompleks Bajka Resort”, Gmina Turawa za „Kraina Jezior Turawskich” oraz Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu za „Zawody driftingowe w Kietrzu”. Wyróżnienia trafiły natomiast do: Gminy Głuchołazy za „Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA”, Gminy Prudnik za „Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego”, Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych za „Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Ładzy”, Gminy Kędzierzyn-Koźle za „Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo „Blechhammer -1944”” oraz do gminy Gminy Kluczbork za „OTW w Bąkowie. Camping nr 23”. Wyróżnienie specjalne otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Oldschoolowych Komputerów SMOK z Opola za „Klubowe muzeum retro komputerów, gier i demosceny”.
Certyfikat „Turystyczne Odkrycie Roku 2023” otrzymała natomiast Gmina Tułowice za produkt pn.: „Muzeum Ceramiki Tułowice po kolei”. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Stowarzyszeniu LGD Stobrawski Zielony Szlak za produkt pn.: „Szlaki pieszo- rowerowe w oparciu o mity, legendy, podania i opowiadania” oraz Gminie Biała za produkt pn.: „Trzy wieże”.
Certyfikat otrzymała m.in. gmina Turawa za produkt „Kraina Jezior Turawskich”. Wójt Dominik Pikos nie krył zaskoczenia, ale i zadowolenia. – Jesteśmy szczęśliwi. Bardzo nas cieszy, że nasze wspólne działania z przedsiębiorcami przyniosły taki sukces. Turystyka nad jeziorami turawskimi przeżywa swoje dobre czasy. Oprócz mieszkańców Śląska i województwa dolnośląskiego chętnie weekendowo odwiedzają nas sami opolanie. Teraz mogą przyjechać z Opola na rowerach nad samo jezioro. Będziemy wsłuchiwać się w głosy turystów i przedsiębiorców. Wyremontowaliśmy promenadę, wieczorem jest pięknie oświetlona. Jest otwarta strefa aktywności i ścieżka pieszo rowerowa. Będziemy inwestować w Jezioro Średnie, które jest naszym terenem. Być może w przyszłości – mam nadzieję niedalekiej – rewitalizacja zapomnianego jeziora małego – mówił.
Liderzy opolskiej turystyki docenieni
Obchody 20-lat OROT-u były też okazją do wręczenia Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” osobom, które w szczególny sposób budują markę opolskiej turystyki. Docenieni zostali Anatol Bukała i Elżbieta Harhura. Anatol Bukała od niemal 30 lat związany zawodowo z turystyką, zaangażowany w opracowywanie strategii turystycznej całego regionu, pracuje nad tworzeniem nowych regionalnych produktów turystycznych, doprowadził m.in. do oznakowania szlaków turystycznych Gór Opawskich, opracował pierwszą w regionie oznakowaną turystyczną trasę rowerową właśnie w Górach Opawskich, doprowadził do powstania pierwszej profesjonalnej informacji turystycznej w Głuchołazach i koordynował wiele unijnych projektów turystycznych. – Turystyka jest mi bardzo bliska. Zajmuję się nią od początku mojej pracy zawodowej, najpierw w Głuchołazach, a już od ponad 20 lat w Nysie. Udało nam się zrealizować wiele projektów i produktów turystycznych, także takich nagradzanych przez OROT. To m.in. szlaki turystyczne piesze i rowerowe, słynny Szlak Czarownic, teraz Twierdza Nysa. Zawsze pracowałem w zespołach, serdecznie dziękuję wszystkim za wsparcie i współpracę – mówił Anatol Bukała.
Elżbieta Harhura od początku zawodowej kariery związana jest z województwem opolskim i pracą na rzecz regionalnej społeczności, obecnie jest prezesem Stowarzyszeniu LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór, angażuje do działania lokalnych producentów i twórców ludowych oraz organizuje liczne wydarzenia kulturalno-społeczne, miała ogromny udział w realizacji wielu projektów turystycznych, m.in. w stworzenie Centrum Produktu Lokalnego w Nysie. – Strategię rozwoju tego szczególnego miejsca budowaliśmy na spójnej i widocznej ofercie turystycznej. Promujemy to miejsce poprzez całą markę – produkt lokalny „Nyskie księstwo jezior i gór”, która bardzo się rozwija. Wydaliśmy niedawno blisko 250 certyfikatów, tym którzy pracują z marką naszego produktu lokalnego. To żywa wizytówka tego cudownego miejsca. Odwiedzają nas delegacje z Niemiec, Ukrainy. Promuje nas też coraz prężniej rozwijająca się pracownia czekolady – przyznała laureatka wyróżnienia.
źródło: opolskie.pl
ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!