fbpx
Marszałkowski Budżet Obywatelski na Opolszczyźnie - głosowanie
Marszałkowski Budżet Obywatelski na Opolszczyźnie – głosowanie
4 września 2023
Turystyczne „Oscary” województwa opolskiego wręczone
Turystyczne „Oscary” województwa opolskiego wręczone
19 września 2023
Pokaż wszystkie

Zebra wkroczyła na drogi Opolskiego

Zebra wkroczyła na drogi Opolskiego

Oficjalny start Programu Super Zebra, którzy przewiduje modernizację bądź budowę nowoczesnych przejść dla pieszych. W Strzelcach Opolskich podpisano umowę z wykonawcą tych inwestycji w regionie. Wartość tego przedsięwzięcia wyniesie ponad 1 milion 500 tysięcy złotych.

Super Zebra to najnowszy pomysł Urzędu Marszałkowskiego dedykowany samorządom województwa opolskiego. Celem programu jest budowa nowoczesnych przejść dla pieszych lub modernizacja istniejących. Przypomnijmy, że każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie 2 wnioski o realizację inwestycji. W piątek w Strzelcach Opolskich podpisano umowy związane z budową 12 tych inwestycji. Zaznaczmy, że program finansowany jest obecnie z budżetu województwa opolskiego, ale czynione są starania aby został wpisany w tzw. finansowanie z funduszy europejskich. Prace prowadzić będzie Zakład Elektrotechniczny Alfa Miś i Wspólnicy.

Jak mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego przejścia realizowane są przy drogach wojewódzkich i gminnych (w gminach nieposiadających na swoim terenie dróg wojewódzkich). Zadania na drogach wojewódzkich będą realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, natomiast zadania na drogach gminnych będą realizowane przez wnioskujące samorządy gminne.

Dziś podpisujemy umowę z wykonawcą, który aż w dwunastu lokalizacjach będzie wykonywał te zadania. Zadania są proste. Polegają na poprawie bezpieczeństwa poprzez doświetlenie albo w uzasadnionych przypadkach pojawienie się sygnalizacji świetlnej właśnie na przejściach dla pieszych wyjaśnił Szymon Ogłaza.

Roman Miś, współwłaściciel z firmy Zakład Elektrotechniczny Alfa Miś i Wspólnicy, zapowiedział, że prace ruszą już wkrótce. – Pojawi się dwanaście przejść, w tym trzy z sygnalizacją wzbudzaną, pozostałe dziewięć inteligentnych z detekcją pieszego, informujące kierowców o zbliżaniu się osób do przejścia. Wszystkie przejścia powinny się pojawić do 30 listopada tego roku. Zależy nam, aby skorzystać z dogodnych warunków pogodowych. Prace projektowe już się zaczęły, jeśli uzyskamy wszystkie zgody, ruszamy z ich budową. Mam nadzieję, że do końca października zrealizujemy kilka przejść. Podpisujemy tę umowę przy największej strzeleckiej szkole podstawowej, która znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy Kozielskiej – wyjaśnił.

Ulica jest wyjątkowo ruchliwa. To DW 426, która stanowi dojazd do autostrady, a auta jeżdżą tu dniami i nocami. Najbardziej niebezpiecznie jest tutaj w dzień, gdzie mamy ogromny potok samochodów. Mamy nadzieję, że “Super Zebra”, która się tu pojawi poprawi bezpieczeństwo przy szkole – mówił Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich.

W tej edycji zgłoszono 35 wniosków na kwotę niemal 4 mln złotych. Komisja wybrała do realizacji 14 z nich, bo w budżecie zaplanowano realizacje tych zadań do kwoty 1 670 000 zł.

W efekcie rozstrzygnięcia pierwszej edycji konkursu do listopada tego roku zostanie zmodernizowanych 14 przejść (wraz z przejściami w Opolu). Będą to przejścia w: Byczynie (ul. Zamojskiego), Gogolinie (ul. Krapkowicka i Strzelecka), Namysłowie (dwa przejścia na ul. gen. Sikorskiego), Pludrach (al. Wyzwolenia), Strzelcach Opolskich (ul. Kozielska), Niemodlinie (ul. Opolska), Nysie (ul. Bema i Jagiellońska), Dziergowicach (ul. Kozielska), Łączniku (ul. św. Walentego).

źródło: opolskie.pl