fbpx
Po czwartej edycji Polish Bicycle Summit
24 kwietnia 2024
Collegium Rubrum oficjalnie otwarte
Wielkopolskie Collegium Rubrum oficjalnie otwarte
14 maja 2024
Po czwartej edycji Polish Bicycle Summit
24 kwietnia 2024
Collegium Rubrum oficjalnie otwarte
Wielkopolskie Collegium Rubrum oficjalnie otwarte
14 maja 2024
Pokaż wszystkie

W Wielkopolsce o samorządzie w erze cyfrowej

Z myślą o ułatwieniach, ale też wyzwaniach, które niesie za sobą galopująca transformacja cyfrowa zorganizowano konferencję „Samorząd w erze cyfrowej do 2030. Wpływ nowoczesnej technologii na pracę samorządu i perspektywy rozwoju”. W wydarzeniu, którego patronem było województwo wielkopolskie wziął udział dyrektor biura ZWRP Jakub Mielczarek.

Cyfrowa transformacja oprócz tego, że niesie za sobą wiele plusów i ułatwień w każdej sferze życia — także tej urzędowo-administracyjnej — oznacza automatycznie coraz bardziej wyrafinowane cyberzagrożenia wymierzone m.in. w środowiska informatyczne administracji publicznej, stwarzając tym samym bezpośrednie ataki w danej jednostce. To z kolei może doprowadzić w ostateczności do paraliżu w funkcjonowaniu urzędu i jednocześnie spowodować ograniczenia w dostarczaniu podstawowych usług społecznościom lokalnym.

Jak zapobiegać tym bardziej i mniej skrajnym sytuacjom? Nad tym zastanawiano się podczas konferencji: „Samorząd w erze cyfrowej do 2030. Wpływ nowoczesnej technologii na pracę samorządu i perspektywy rozwoju”, która odbyła się 25 kwietnia 2024 w Nadwarcińskim Dworku Młodzikowo.

Wśród prezentacji i paneli pojawiły się m.in. wystąpienie Hanny Mierzwiak – Dyrektor Biura Geodety Województwa Wielkopolskiego pt. „System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego – nowoczesne narzędzie wspierające podejmowanie decyzji w samorządach”.

Pani Dyrektor wzięła także udział w panelu eksperckim „Transformacja Cyfrowa Samorządów – blaski i cienie rozwoju cyfrowego”, a jej współrozmówcami byli m.in. Jacek Szczepański Zastępca Dyrektora ds. Projektów Cyfrowych Województwa Pomorskiego, Rafał Komisarek – Naczelnik Wydziału Administracyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Grzegorz Stelmaszek – Zastępca Dyrektora DSI Województwa Podlaskiego czy Wojciech Olszewski – Dyrektor Biura Projektów Własnych i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

W gronie uczestników także nie brakowało licznych reprezentacji polskich regionów. Na konferencji pojawił się m.in.:

  • Marcin Jabłoński – Zastępca Dyrektora Administracji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego
  • Krzysztof Jędrzejewski – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Zbigniew Piskorz – Dyrektor Biura Geodety Województwa Zachodniopomorskiego
  • Wojciech Kręt- Kierownik Biura ds. e-Zdrowia Województwo Zachodniopomorskie
  • Izabela Kopec – Kierownik Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Lubuskiego
  • Jacek Koperdowski z Województwa Dolnośląskiego
  • Robert Aftyka – główny specjalista, Wydział Informatyki i Zamówień Publicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Województwa Dolnośląskiego
  • Krzysztof Owsianik – Kierownik Działu ds. Dolnośląskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (DIIP) z Województwa Dolnośląskiego
  • Arkadiusz Gałązka – Dyrektor Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii, Województwo Lubelskie

Organizatorem konferencji była firma Comp, stojąca na czele Grupy Kapitałowej Comp, w skład której wchodzą spółki technologiczne specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa IT, sieciowego i kryptografii oraz w rozwiązaniach dla handlu i usług. Patronem honorowym było województwo wielkopolskie i marszałek Marek Wożniak.