Po czwartej edycji Polish Bicycle Summit
24 kwietnia 2024Wielkopolskie Collegium Rubrum oficjalnie otwarte
14 maja 2024Z myślą o ułatwieniach, ale też wyzwaniach, które niesie za sobą galopująca transformacja cyfrowa zorganizowano konferencję „Samorząd w erze cyfrowej do 2030. Wpływ nowoczesnej technologii na pracę samorządu i perspektywy rozwoju”. W wydarzeniu, którego patronem było województwo wielkopolskie wziął udział dyrektor biura ZWRP Jakub Mielczarek.
Cyfrowa transformacja oprócz tego, że niesie za sobą wiele plusów i ułatwień w każdej sferze życia — także tej urzędowo-administracyjnej — oznacza automatycznie coraz bardziej wyrafinowane cyberzagrożenia wymierzone m.in. w środowiska informatyczne administracji publicznej, stwarzając tym samym bezpośrednie ataki w danej jednostce. To z kolei może doprowadzić w ostateczności do paraliżu w funkcjonowaniu urzędu i jednocześnie spowodować ograniczenia w dostarczaniu podstawowych usług społecznościom lokalnym.
Jak zapobiegać tym bardziej i mniej skrajnym sytuacjom? Nad tym zastanawiano się podczas konferencji: „Samorząd w erze cyfrowej do 2030. Wpływ nowoczesnej technologii na pracę samorządu i perspektywy rozwoju”, która odbyła się 25 kwietnia 2024 w Nadwarcińskim Dworku Młodzikowo.
Wśród prezentacji i paneli pojawiły się m.in. wystąpienie Hanny Mierzwiak – Dyrektor Biura Geodety Województwa Wielkopolskiego pt. „System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego – nowoczesne narzędzie wspierające podejmowanie decyzji w samorządach”.
Pani Dyrektor wzięła także udział w panelu eksperckim „Transformacja Cyfrowa Samorządów – blaski i cienie rozwoju cyfrowego”, a jej współrozmówcami byli m.in. Jacek Szczepański Zastępca Dyrektora ds. Projektów Cyfrowych Województwa Pomorskiego, Rafał Komisarek – Naczelnik Wydziału Administracyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Grzegorz Stelmaszek – Zastępca Dyrektora DSI Województwa Podlaskiego czy Wojciech Olszewski – Dyrektor Biura Projektów Własnych i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
W gronie uczestników także nie brakowało licznych reprezentacji polskich regionów. Na konferencji pojawił się m.in.:
- Marcin Jabłoński – Zastępca Dyrektora Administracji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego
- Krzysztof Jędrzejewski – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
- Zbigniew Piskorz – Dyrektor Biura Geodety Województwa Zachodniopomorskiego
- Wojciech Kręt- Kierownik Biura ds. e-Zdrowia Województwo Zachodniopomorskie
- Izabela Kopec – Kierownik Wydziału Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Lubuskiego
- Jacek Koperdowski z Województwa Dolnośląskiego
- Robert Aftyka – główny specjalista, Wydział Informatyki i Zamówień Publicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Województwa Dolnośląskiego
- Krzysztof Owsianik – Kierownik Działu ds. Dolnośląskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (DIIP) z Województwa Dolnośląskiego
- Arkadiusz Gałązka – Dyrektor Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii, Województwo Lubelskie
Organizatorem konferencji była firma Comp, stojąca na czele Grupy Kapitałowej Comp, w skład której wchodzą spółki technologiczne specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa IT, sieciowego i kryptografii oraz w rozwiązaniach dla handlu i usług. Patronem honorowym było województwo wielkopolskie i marszałek Marek Wożniak.