fbpx

W Wielkopolsce projekt budżet „dobrej nadziei” na 2021 r.

tory kolejowe
Nowoczesne szynobusy Impuls II w Kolejach Wielkopolskich
6 listopada 2020
umysł
Gdzie będą centra zdrowia psychicznego w Wielkopolsce
20 listopada 2020
Pokaż wszystkie

W Wielkopolsce projekt budżet „dobrej nadziei” na 2021 r.

wykres, monety

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z Elżbietą Kuzdro-Lubińską, skarbnikiem województwa przedstawili założenia budżetu Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok. Po stronie dochodów zapisanych jest w nim 1 miliard 617,4 mln zł, a wydatków 1 miliard 984 mln zł. Co najważniejsze inwestujemy, gdyż w roku 2021 na inwestycje przeznaczymy 955 mln zł i wzrosną one o 216,2 mln zł w porównaniu z rokiem 2020.

– Budżet na rok 2021 nazwałem budżetem „dobrej nadziei”, bo mamy nadzieję, że przyszły rok będzie rokiem w miarę normalnej pracy – zapewne w drugiej części – bo w pierwszej, będziemy jeszcze nadal zmagać się z pandemią – mówi Marszałek Marek Woźniak. – To budżet ambitny i konsekwentny, bo podobnie jak poprzednie, jest rozwojowy – pomimo wszystkich trudności i spadku dochodów wynikających ze zmian podatkowych CIT i PIT. To także, podobnie jak w latach ubiegłych, budżet proinwestycyjny, z bardzo wysokim wskaźnikiem wydatków majątkowych, kosztem wydatków bieżących, które minimalizujemy. To jest także budżet solidarnościowy, bo od lat inspirujemy i wspieramy inicjatywy realizowane przez samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, policję czy państwową straż pożarną, wspierając nasze bezpieczeństwo. Co ważne to także budżet elastyczny, ponieważ mamy zapisane w nim rezerwy celowe, na wiele form ich wykorzystania, które uruchomimy na konkretne wydatki pojawiające się w 2021 roku – podkreśla Marszałek.

Warto zaznaczyć, że wciąż realizujemy kilka projektów kluczowych ze środków unijnych, bo chcemy w 100% wykorzystać dostępny budżet europejski.

Elżbieta Kuzdro – Lubińska zaprezentowała szczegóły projektu budżetu. – Największe wydatki w budżecie stanowią inwestycje drogowe i kolejowe, na które planujemy przeznaczyć 823,7 mln zł, w tym na drogi 432,2 mln. W 2021 roku zaplanowano zakup kolejnych 3 pociągów Elf za kwotę 76,5 mln zł. Drugim ważnym segmentem to ochrona zdrowia, w którą zainwestujemy prawie 400 mln zł. Są to m.in. inwestycje Wielkopolskiego Centrum Onkologii i innych naszych szpitalach wojewódzkich. Priorytetową inwestycją jest budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, którą planujemy zakończyć w 2021 roku. Sfinalizujemy także duży projekt Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, warty w sumie 94,2 mln zł – podkreśliła.

W budżecie województwa zaproponowane zostały także środki na szereg przedsięwzięć edukacyjnych, a także w zakresie ekologii i ochrony środowiska, jak chociażby nowy projekt „Life after coal” wspierający Wielkopolskę Wschodnią w procesie transformacji energetycznej, czy gospodarkę niskoemisyjną. Ważnym sektorem wsparcia w budżecie województwa jest integracja społeczna, seniorzy i rodzina oraz projekty związane ze sportem i turystyką.

Prezentacja budżetu województwa dostępna jest tutaj:

https://www.umww.pl/projekt-budzetu-dobrej-nadziei-na-2021-rok