fbpx

Weekend otwarcia teatru w Opolu tuż, tuż

Jabłka suszone z pieca z Opolszczyzny na liście produktów tradycyjnych
4 sierpnia 2021
Niezdrowice najpiękniejszą opolską wsią
7 września 2021

Już w czwartek 2 września widzowie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć wnętrza opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego po modernizacji. Jej całkowity koszt przekroczył 26 mln złotych, a inwestycja została zrealizowana z funduszy unijnych i budżetu województwa. To zupełnie nowa jakość opolskiego teatru.

– Koniec tej trwającej dwa lata modernizacji to święto cierpliwości, wytrwałości i satysfakcji z efektów, jakie możemy dziś oglądać – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. – Rozpoczęliśmy ten proces inwestycji nie wiedząc, ile będzie nas w sumie kosztował. Ale mieliśmy w sobie tę cierpliwość i wytrwałość, żeby sprostać  wszystkim napotykanym po drodze trudnościom. To wszystko było możliwe, bo wokół było grono nawzajem wspierających się ludzi, dążących wspólnie do zakończenia tej przebudowy – podkreśla marszałek i dodaje:  – Walczyliśmy wspólnie o dobrą jakość tarasu, o dobrze położone płytki, o ścianę, która nie była uwzględniona w projekcie, a teraz mamy po prostu satysfakcję, że to się udało.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca podkreśla, że na te efekty warto było czekać niemal dwa lata. – Ponad 26 milionów złotych samego projektu, dodatkowo milion złotych na Małą Scenę, która według mnie jest perełką, dobrze komponującą się z całością – informuje. Mówi, że przebudowa teatru to największa inwestycja w kulturę w ostatnich latach w całym województwie. – Ta przestrzeń pięknie otwiera się na zrewitalizowany Plac Jana Pawła II, bo teatr funkcjonuje przecież w pewnej przestrzeni, która dziś świetnie ze sobą współgra. Ale gros kosztów modernizacji to jest to, co widz odczuje zasiadając w fotelu – to system klimatyzacyjny czy systemy nagłaśniające, które zdecydowanie poprawią komfort odbioru tego, co nam teatr zaproponuje – wyjaśnia.

Dyrektor teatru Norbert Rakowski nie kryje zadowolenia. – Może się wydawać, że budynek się niemal nie zmienił, bo staraliśmy się, by ta ingerencja w bryłę była bardzo delikatna. Nowa jakość polega przed wszystkim  na odczuciu większego komfortu widza. Starannie poukrywane są klimatyzatory, pod podłogą powstało siedem całkiem nowych centrali grzewczych i chłodniczych. Staraliśmy się ukryć te rzeczy, które nie są ingerencją w sam budynek, a które dają poczucie komfortu widzowi – podkreśla.

Ten komfort będą mogli odczuć widzowie już w najbliższy weekend, bo teatr przygotował weekend otwarcia, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla młodszych, dla nieco starszych, ale i dla całych rodzin. Szczegóły na profilu społecznościowym Teatru im. Jana Kochanowskiego https://www.facebook.com/teatropole .

 

O modernizacji:

Projekt „Nowa jakość teatru – przebudowa i modernizacja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu na cele kulturalne i edukacyjne” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura I Środowisko 2014-2020. Prace rozpoczęły się z końcem sierpnia 2019 roku.

Koszt to 26 397 112 zł,  w tym  dotacja UE –  14 249 960 zł, dotacja UMWO z budżetu województwa – 12 023 759 zł, a środki własne – 123 392 zł.

Zakres projektu:

– przebudowa systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku Teatru, która objęła Dużą Scenę, Małą Scenę, Bunkier oraz foyer teatru i hole;

– przebudowa głównej fasady Teatru z przyległym otoczeniem oraz przebudowa pomieszczeń na Centrum Edukacji Kulturalnej w Teatrze;

– modernizacja Małej Sceny i  jej systemu oświetleniowego oraz  systemu elektroakustycznego scen teatralnych;

– przebudowa i modernizacja istniejącego zasilania budynku.