fbpx

Niezdrowice najpiękniejszą opolską wsią

maski karnawałowe
Weekend otwarcia teatru w Opolu tuż, tuż
2 września 2021
Kolejne wsparcie na opolskie drogi rolnicze
10 września 2021
Pokaż wszystkie

Niezdrowice najpiękniejszą opolską wsią

Nagrodę i tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej w tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Opolska otrzymały Niezdrowice w gminie Ujazd. Nagroda za najlepszy projekt odnowy wsi powędrowała do mieszkańców Rozmierzy z Gminy Strzelce Opolskie za projekt promujący tradycyjne lokalne produkty ziołowe.

W tegorocznym konkursie o tytuł najpiękniejszej walczyło 11, zgłoszono także 13 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”.

 

Najpiękniejsze wsie

Komisja konkursowa najwyżej oceniła Niezdrowice w gminie Ujazd, które otrzymały w nagrodę 18 tysięcy złotych.  Niezdrowice to wieś mocno stawiająca na rozwój i integrację. Cyklicznie odbywa się tu szereg imprez, w które zaangażowane są wszystkie organizacje działające na terenie wsi. Pięknie zagospodarowane i ukwiecone centrum wsi jest niewątpliwą zasługą mieszkańców. Tereny wokół Domu Wiejskiego i Domu Dziennego Pobytu Seniora zachęcają do aktywnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

– Komisja doceniła ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, duże zaangażowanie oraz przeświadczenie o słuszności podejmowanych działań na korzyść swojej wspólnoty, jak również sposób zaprezentowania swojej miejscowości przez dużą grupę mieszkańców w różnym wieku – mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa, przewodniczący komisji konkursowej.

Drugie miejsce o 15 tysięcy złotych przypadło Otmicom w gminie Izbicko, w którym doceniono  duże zaangażowanie mieszkańców w realizację działań poprawiających jakość i standard życia mieszkańców oraz troskę o tradycję. Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości po 12 tysięcy zł zdobyły dwie miejscowości –  Sidzina z gminy Skoroszyce, gdzie komisja zwróciła uwagę na zdolności organizacyjne, angażujące wszystkich mieszkańców w poszczególne działania na rzecz wsi oraz Mochów z gminy Głogówek, w którym doceniono zaangażowanie mieszkańców wsi w realizację przedsięwzięć historyczno-edukacyjnych i dbałość o otoczenie. Wyróżnienia i nagrody w wysokości 4 tysięcy złotych otrzymały Stobrawa z gminy Popielów i Dąbrówka Górna  z gminy Krapkowice.

 

Najlepsze projekty

Wśród projektów odnowy wsi wygrał projekt mieszkańców Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy zł. Projekt „O ziołach wiedza nietajemna” to projekt promujący tradycyjne lokalne produkty ziołowe. To projekt o pozyskiwaniu ziół, ich przetwarzaniu, nauce i lecznictwie. Dzięki szkoleniom mieszkańcy sołectwa pogłębili swoją wiedzę o ziołach i ziołolecznictwie, nauczyli się zbierać rośliny, rozróżniać je i przede wszystkim korzystać z ich właściwości zdrowotnych.

Drugie miejsce i 8 tysięcy zł zdobył Pilszcz z gminy  Kietrz za projekt „Izba Pamięci w Pilszczu”. To projekt o charakterze historyczno-edukacyjnym, stworzony przy dużym zaangażowaniu mieszkańców wsi. W izbie można podziwiać kilkaset eksponatów, kilkaset zdjęć, liczne publikacje, receptury potraw tradycyjnych, zrekonstruowane przedwojenne stroje Pilszczanki i Pilszczanina, pamiątki po WOP i Straży Granicznej, dokumenty obrazujące historię życia mieszkańców (odznaczenia, świadectwa itp.), wyroby rękodzielnicze mieszkańców.

Trzecie miejsce i 6 tysięcy złotych przypadło Niezdrowicom. Projekt  „Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące – zaprojektowanie, zakupienie oraz montaż tablic edukacyjnych” to projekt polegający na stworzeniu alejki tematycznej związanej z hasłem przewodnim miejscowości Interaktywne tablice edukacyjne, tworzą dodatkową przestrzeń edukacyjno-rekreacyjną dla mieszkańców oraz odwiedzających sołectwo gości, jak również zachęcają placówki edukacyjne do organizowania wycieczek dla dzieci i młodzieży.

Wyróżnienia i po 2 tysiące złotych w tym roku przypadły: Jakubowicom z gminy Branice za  „Zagospodarowanie przestrzeni wsi wraz z wydaniem albumu „Pocztówka z przeszłości. Jakubowice sprzed lat””;  mieszkańcom Mochowa z gminy Głogówek za  „Centrum edukacyjno-sportowe”;  mieszkańcom Karłowic z gminy Popielów za  aleję lipowo-dębową ks. Jana Dzierżona oraz mieszkańcom Przysieczy z gminy Prószków za projekt  „Wszyscy razem w czereśniowej kapsule” czyli mini sadu drzew starych odmian czereśni.