fbpx
Ogromne zainteresowanie programem Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom
Ogromne zainteresowanie programem Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom
6 sierpnia 2023
Marszałek zachęca do przekazania pamiątek do nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego
19 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Wielkopolski Dzień Pszczół 2023

Wielkopolski Dzień Pszczół 2023

Każdego roku 8 sierpnia obchodzony jest w Polsce Wielki Dzień Pszczół, którego ideą jest edukacja społeczeństwa o szczególnie istotnej roli tych owadów dla człowieka i dla ekosystemu. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego zorganizował po raz trzeci Wielkopolski Dzień Pszczół na terenie Parku Miejskiego przy Bazylice św. Józefa w Kaliszu.

Pszczelarstwo jest niezwykle ważną gałęzią rolnictwa, która ze względu na specyfikę działania ma istotny wpływ na produkcję roślinną i sadowniczą. Pszczoły jako owady zapylające mają ogromne znaczenie gospodarcze dla rolnictwa i klimatu. Ze względu na niekorzystne zmiany klimatyczne w ostatnich latach, długie okresy bez deszczu i łagodne zimy sprzyjające wczesnemu wybudzaniu się pszczół z letargu zimowego, niezbędne staje się wspomaganie pszczelarstwa aby utrzymać na odpowiednim poziomie wskaźnik napszczelenia i jednocześnie złagodzić negatywne skutki rosnących kosztów utrzymania pasiek.

W obliczu niezwykle istotnego problemu, jakim jest wymieranie pszczół, Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 roku realizuje „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich”. W ramach tego programu co roku przekazywane jest 2 mln zł jako wsparcie dla wielkopolskich pszczelarzy na zakup węzy pszczelej i pokarmów pszczelich. Oprócz bezpośredniego wsparcia Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansowuje także zakup sadzonek drzew miododajnych.

– Bardzo się cieszę, że po raz trzeci możemy spotkać się w Kaliszu by uczcić Wielki Dzień Pszczół. Naukowcy wyliczyli, że gdy zginie ostatnia pszczoła, to zaledwie 4 lata później wymrze ludzkość. Chcemy pokazać jak ważną rolę w naszym życiu pełnią pszczoły, jak należy o nie dbać, a jednocześnie pokazywać jak wiele produktów związanych jest z ich pracą. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym święcie i wspólnego zwiedzania stoisk wystawowych prezentowanych przez pszczelarzy z naszego regionumówił podczas uroczystego otwarcia Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Tegoroczna edycja cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem, a piękna pogoda i bogaty program wydarzeń sprzyjały bardzo dużej liczbie zwiedzających, korzystających z okazji do wspólnego spędzenia czasu. W ramach wydarzenia dostępnych było wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy wirowania miodu, a także ule pokazowe pozwalające obejrzeć, jak wygląda życie rodziny pszczelej. Były również liczne niespodzianki i animacje dla dzieci i młodzieży, zapewniające ruch na świeżym powietrzu i dużo fachowej wiedzy o roli i znaczeniu pszczół.

Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w miody od prawdziwych pasjonatów pszczelarstwa oraz spróbować kulinariów zarówno wytrawnych, jak i tych z miodem w roli głównej, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dodatkowym urozmaiceniem były pięknie zaaranżowane i przystrojone stoiska wystawców, który mogli wziąć udział w Konkursie na najładniejsze stoisko Wielkopolskiego Dnia Pszczół. Oprawę muzyczną z efektownym repertuarem, zawierającym wakacyjne przeboje i znane szlagiery zapewniła Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie, w pięknych galowych mundurach.

źródło: https://www.umww.pl/